Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft wyłączy praktyczną funkcję Windows 10. Komu przeszkadzała?
Wtorek, 15 Grudzień 2020 13:46, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 shake to minimize
Szkoda.

Microsoft za pośrednictwem kolejnych aktualizacji systemu Windows 10 nie tylko dodaje kolejne funkcje, ale czasem także usuwa te już istniejące. Smutny los spotka sztuczkę prezentowaną Wam przeze mnie we wpisie 9 trików w Windowsie 10, o których mogliście nie wiedzieć. Chodzi o raczej mało znany, przez co uznany za niepopularny trik o nazwie "Shake to Minimize".

Masowe minimalizowanie okien w Windows 10 będzie utrudnione


Potrząśnij, by zminimalizować. Ta niezwykle prosta akcja w Windows 10 pozwala w błyskawiczny sposób zminimalizować wszystkie aktywne okna poza tym, które postanowicie używać. Jak to zrobić?

Kliknijcie lewym przyciskiem myszy na górną część ramki otwartego okna, przytrzymajcie go, a następnie dynamicznie "pomachajcie" myszką. Zminimalizujecie w ten sposób wszystkie okna oprócz tego, które właśnie "trzymacie". Ponowne potrząśnięcie oknem wywoła wszystkie zminimalizowane wcześniej okienka.W nowych wersjach preview systemu Windows 10 firma Microsoft eksperymentuje z nową flagą, która całkowicie wyłączy rzeczoną funkcję. Oczywiście jest to flaga wewnętrzna i plany mogą ulec zmianie, ale jeśli zostanie zastosowany standardowy proces, ta funkcja przestanie działać w przyszłym roku.

Co ciekawe, omawiana tu metoda debiutowała jeszcze w Windows 7, gdzie znana była pod nazwą "Aero Shake".

Czytaj także: 7 praktycznych funkcji Windows 10, których możesz nie znać

Co zamiast tej funkcji? Jest jedna alternatywa


Zamiast funkcji "Shake to Minimize" będzie można korzystać z opcji minimalizowania wszystkich okien jednym kliknięciem. Jasne, nie działa to w dokładnie ten sam sposób, ale jest pewnym rozwiązaniem w sytuacji, w której chce się zminimalizować wiele okien jednocześnie. Funkcja ta działa "dwustronnie", podobnie jak "Shake to Minimize", co oznacza, że powtórne wykonanie tej samej akcji przywraca natychmiast wszystkie zminimalizowane okna.

Aby szybko zminimalizować wszystkie aktywne okna i przedostać się szybko do widoku pulpitu wystarczy najechać kursorem w prawy dolny róg ekranu - za datą i godziną oraz ikoną powiadomień - a następnie kliknąć w niemalże niewidoczny prostokącik.

minimalizowanie okien windows 10

Źródło: mat. własny