Instalki.pl » Aktualności » Software » Irytująca usterka Windows 10 usunięta. Musisz pobrać ten plik
Sobota, 05 Grudzień 2020 14:51, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 bug
Ruch jest po stronie użytkowników.

W połowie listopada zdiagnozowano irytujący bug w Windows 10, który uniemożliwiał sprawną naprawę lub reinstalację systemu. Użytkownicy najnowszej wersji OSu Microsoftu, znanej pod nazwą 20H2, mieli poważne problemy z zachowaniem swoich aplikacji ustawień i plików przy korzystaniu z opcji "uaktualnij ten komputer teraz" w popularnym narzędziu Media Creation Tool. Microsoft naprawił usterkę, jednakże stosowną poprawkę musicie na tę chwilę instalować ręcznie.

Frustrująca usterka naprawiona


Bug w paczce odpowiedzialnej za aktywację łatki z października tego roku sprawił, iż użytkownicy Windows 10 20H2 nie mogą wybrać opcji zachowania plików osobistych, ani plików osobistych i aplikacji. Jedyną aktywną opcją jest opcja nie zachowywania niczego, wiążąca się z utratą cennych danych. W Windows 10 2004 taki błąd nie występował.

windows media creation tool
Błąd w Windows Media Creation Tool wywołany przez aktualizację Windows 20H2. | Źródło: mat. własny

Programiści Microsoftu wykryli i potwierdzili problem jeszcze w zeszłym miesiącu i naprawili go w aktualizacji wstępnej, udostępnionej testerom z programu Windows Insider. Okazuje się, że poprawka ta jest również częścią opisywanej przeze mnie niedawno łatki Windows 10 KB4586853, która zostanie automatycznie zainstalowana za pośrednictwem Windows Update w ramach Patch Tuesday, 8 grudnia. Chętni mogą pobrać ją już teraz. Jak to zrobić?

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start i wybierz "Ustawienia".
2. Kliknij w "Aktualizacja i zabezpieczenia", a następnie "Windows Update".

Teraz powinieneś wyszukać aktualizacje ręcznie, a następnie kliknąć na przycisk "Pobierz i zainstaluj", towarzyszący pozycji:

2020-11 Podgląd aktualizacji skumulowanej dla systemu Windows 10 Version 20H2 w przypadku systemów opartych na architekturze x64 (KB4586853)

windows update
Remedium na problemy jest poprawka KB4586853. Należy ją zainstalować ręcznie. | Źródło: mat. własny

W Windows 10 Build 19042.662 i nowszych funkcje Windows Media Creation Tool działają już poprawnie. Ponoć Microsoft pracuje też nad wydaniem nowszej wersji programu, która także zawierała będzie niezbędną poprawkę.

Źródło: Microsoft, mat. własny