Od 5 grudnia możesz mieć prawo jazdy w aplikacji. Jak skorzystać?

Maksym SłomskiSkomentuj
Od 5 grudnia możesz mieć prawo jazdy w aplikacji. Jak skorzystać?
Prawo jazdy w smartfonie staje się faktem. Już od 5 grudnia użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli dodać do niej nowe usługi. Mowa o funkcjach o nazwach mPrawo Jazdy oraz Punkty Karne, do których do tej pory dostęp mieli jedynie wybrani Polacy (w tym ja) w ramach programu pilotażowego. Co więcej, od 5 grudnia będzie można zostawić prawo jazdy w domu – niezależnie od tego, czy wozi się je ze sobą w smartfonie.

mPrawo Jazdy od 5 grudnia w aplikacji mObywatel

Na dzisiejszym spotkaniu prasowym online Marek Zagórski, sekretarz stanu w KPRM, opowiadał zgromadzonym o nowościach w aplikacji mObywatel. Dowiedzieliśmy się, że korzysta z niej obecnie ponad 1,7 mln Polaków, co stanowi 2-krotny wzrost względem początku bieżącego roku.

Usługi mPrawo Jazdy oraz Punkty Karne pojawią się w zaktualizowanych apkach mObywatel na systemy Android i iOS już 5 grudnia tego roku. Aby z nich korzystać niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

mobywatel 3

Czego potrzeba, by korzystać z mPrawa Jazdy? Tak naprawdę niewiele: wystarczy założyć Profil Zaufany, pobrać aplikację mObywatel i pobrać dane z bazy. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

mPrawo Jazdy to wirtualna wersja fizycznego dokumentu poświadczającego uzyskane uprawnienia drogowe. Zawiera ona informacje dot. imienia i nazwiska kierowcy, daty i miejsca jego urodzenia, numeru PESEL, a także kategorii prawa jazdy oraz daty ważności dokumentu. Widnieje tam również status blankietu, jego numer, data wydania prawa jazdy, data ważności oraz organ wydający dokument. Jednym słowem: te same informacje, które zawarte są również na fizycznym prawie jazdy.

mobywatel 1
Czym różni się mPrawo Jazdy od tradycyjnego dokumentu? | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Ważna uwaga: zdjęcie do wirtualnego prawa jazdy pobierane jest z rejestru dowodów osobistych i jest zdjęciem dowodowym.

Moduł Punkty karne pozwala użytkownikowi zobaczyć liczbę aktywnych punktów karnych. Po kliknięciu na przycisk aktywne punkty karne kierowca uzyska wiedzę na temat tego ile punktów otrzymał i w jakich okolicznościach. Widnieje tam również komunikat dotyczący tego, kiedy wystawiono dany mandat, jaka była jego podstawa prawna i kiedy punkty stracą ważność. Niestety, nie ma tam punktów przedawnionych.

mobywatel 4
Licznik punktów karnych w aplikacji mObywatel przyda się kierowcom kolekcjonującym mandaty. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Novum w aplikacji mObywatel stanowią powiadomienia push, dzięki którym kierowca dowie się na przykład o nadchodzącym terminie ważności badania technicznego lub ubezpieczenia OC.

Brak prawa jazdy – konsekwencje zniesione

Od 5 grudnia kierowca nie musi wozić przy sobie prawa jazdy w żadnej postaci. Aplikacją mObywatel i wirtualnym prawem jazdy warto się jednak posługiwać z kilku powodów. Przede wszystkim, w razie stłuczki można łatwo udostępnić dane innemu kierowcy. W razie kontroli policyjnej okazanie takiego dokumentu przyspiesza pracę funkcjonariuszy i daje kierowcy pewność tego, że dane w systemie policyjnym zostaną zweryfikowane z jego dokumentem.

Jak założyć Profil Zaufany?

Do korzystania z aplikacji mObywatel niezbędny jest Profil Zaufany. Narzędzie to daje dostęp nie tylko do mPrawa Jazdy, ale też do eRecepty, mTożsamości, mPojazdu, czy też praktycznych porad w sekcji „Polak za granicą”. Tłumaczyliśmy już w jednym z naszych artykułów, jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić. Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce pozbyć się z portfela wielu kart i nosić je wszystkie w pamięci smartfonu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.