Instalki.pl » Aktualności » Software » Yanosik lepszy od Google Maps? Nowa nawigacja wkrótce w Android Auto
Wtorek, 24 Listopad 2020 13:13, Wpisany przez Maksym Słomski
yanosik nowa nawi
Wiele się zmieniło.

Yanosik to szalenie popularna wśród polskich kierowców aplikacja, łącząca w sobie funkcje antyradaru, radia CB oraz nawigacji samochodowej. Rozwijane już od 10 lat narzędzie doczekało się właśnie ogromnej aktualizacji. W jej ramach udostępniono zupełnie nową odsłonę modułu nawigacji, który przez pierwszych odbiorców został podobno oceniony nad wyraz pozytywnie. Co uległo zmianie?

Nowy Yanosik z ulepszoną nawigacją


Jako największą z nowości wskazuje się nowy algorytm wyznaczania tras. Dzięki wielu testom i analizie raportów od użytkowników aplikacji, udało się wyodrębnić i wyeliminować pojawiające się czasem utrudnienia w nawigowaniu. Doskonałym przykładem było to, iż nawigacja często prowadziła kierowców drogami kiepskiej jakości lub wąskimi, osiedlowymi uliczkami. Te mankamenty udało się usunąć.

"Nowy algorytm działa zupełnie inaczej. Jest on bardziej zrównoważony" - mówi Paweł Bahyrycz z Yanosika. "Trasy wyznaczane są tak, aby nawigacja prowadziła kierowców możliwie najlepszymi drogami, uwzględniając przy tym dane o aktualnym natężeniu ruchu, by ominąć zakorkowane fragmenty" - dodaje.

yanosik nowa nawigacja 2
Przeprojektowany interfejs nawigacji dostępnej w aplikacji Yanosik. | Źródło: Yanosik

Drugą z innowacji jest możliwość wyboru tras alternatywnych. Przy wyznaczaniu drogi do celu kierowcom zostanie zaprezentowanych kilka tras do wyboru - oczywiście o ile będą one stanowiły dla siebie sensowną alternatywę.

Zmiany nie ominęły interfejsu nawigacji. Przeprojektowano go i wzbogacono o nowe elementy, w postaci choćby numerów dróg, po których jedziemy lub nazw ulic, w które należy skręcić w dalszej kolejności.

Aplikacja wciąż bazuje na świetnych, społecznościowych mapach Open Street Map. OSM na tę chwilę może pochwalić się już ponad 7 mln adresów w całej Polsce.

Yanosik wkrótce na Android Auto


Inne dobre informacje dotyczą współpracy aplikacji Yanosik z Android Auto. Otóż okazuje się, że trwają już nad tym prace, a jej owoce powinniśmy zobaczyć już pod koniec stycznia 2021 roku, co potwierdziliśmy osobiście. :)Nowości nie są jeszcze dostępne dla wszystkich


Aktualizacja aplikacji Yanosik udostępniana jest stopniowo nowym użytkownikom. Na moim smartfonie w sklepie Google Play wciąż widnieje wersja z 26 października 2020 roku, więc muszę jeszcze uzbroić się w cierpliwość. Sprawdź, bo w Twoim przypadku może być zupełnie inaczej.


Źródło: Yanosik