Instalki.pl » Aktualności » Software » GIMP skończył 25 lat. To lubiany, darmowy edytor grafiki
Poniedziałek, 23 Listopad 2020 11:55, Wpisany przez Maksym Słomski
gimp 25
Sto lat!

25 lat temu Peter Mattis ogłosił na przeróżnych grupach dyskusyjnych powołanie do życia nowego, darmowego i otwartoźródłowego edytora graficznego. Tak właśnie zaczęła się historia GIMP-a (General Image Manipulation Program), który jest rozwijany po dziś dzień i do dziś budzi ogromne emocje. Jedni go kochają, inni nienawidzą i wykpiwają. Znają - niemal wszyscy.

GIMP świętuje 25 lat istnienia


GIMP to darmowy program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na retusz, rysowanie, pracę na warstwach i kanałach, a nawet tworzenie skryptów automatyzujących niektóre procesy. Niektórzy korzystają z GIMP-a już od ponad dwóch dekad i są nim zachwyceni. Krytycy zarzucają przede wszystkim nieintuicyjny interfejs i fatalną ergonomię użytkowania.

Maskotką narzędzia jest charakterystyczny kojot Wilber, stworzony przez Tuomasa Kuosmanena w 1997 roku. To właśnie on znajduje się w logo programu - trzyma w pyszczku pędzel.

gimp

Z jakiegoś powodu wiele osób porównuje GIMP-a do Photoshopa. Program ten jednak nigdy nie miał być dla niego alternatywą, a wszelkie podobieństwa tłumaczone są chęcią stworzenia "przyjaznego interfejsu". Mimo tego, istnieje całkiem sporo osób tworzących różnego rodzaju motywy, dodatki i profile skrótów klawiszowych, które mają upodobnić apkę do flagowego narzędzia z pakietu Adobe.

Pobierz GIMP i zobacz czy to program dla Ciebie


Najnowszą wersję programu GIMP pobierzesz z naszej bazy oprogramowania. Znajdziesz w niej zarówno wersję przeznaczoną na komputery z systemami Windows, jak i urządzenia pracujące w oparciu o Linuxa.


Źródło: GIMP