Instalki.pl » Aktualności » Software » Steam z pełnym wsparciem dla kontrolera DualSense
Niedziela, 22 Listopad 2020 12:31, Wpisany przez Piotr Malinowski
dualsense steam 5
Super!

Premiera konsol nowej generacji już za nami. Ta informacja ma swoje plusy również dla fanów grania na PC. Dlaczego? Wszystko za sprawą debiutu odświeżonego kontrolera Xbox oraz DualSense. Te akcesoria można bez problemu wykorzystać zamiast klawiatury i myszki. Jak wynika z raportu Valve – coraz więcej osób decyduje się właśnie na używanie padów zamiast „standardowych” akcesoriów.

DualSense do PC? Czemu nie!


Warto jednak na samym początku wspomnieć, że Steam wzbogacił się właśnie o pełne wsparcie dla kontrolera do PlayStation 5. Wiele gier na PC (w tym Death Stranding, No Man’s Sky, Horizon: Zero Dawn) wykorzystywać może od teraz podświetlenie LED, panel dotykowe, haptyczne wibracje oraz czujnik żyroskopowy. Wszystko dzięki API Steam Imput – opcji pozwalającej emulować kontroler w konkretnej produkcji.

dualsense steam 2Źródło: Sony

Więcej graczy gra na padzie?


Nie mówimy tu tak naprawdę o żadnej niszy. Według Valve – przez ostatnie dwa lata średnia liczba codziennych użytkowników grających w gry na Steam na kontrolerze podwoiła się. W przypadku tytułów obsługujących pady można mówić o nawet 60% społeczności, która porzuciła klawiaturę i myszkę. Jeśli weźmiemy pod uwagę niektóre pozycje sportowe, to mamy do czynienia ze wskaźnikiem na poziomie 90%.

Miliony graczy decyduje się więc na podłączenie kontrolera do swojego komputera. Z różnych przyczyn – na szczycie listy z pewnością znajduje się wygoda. Wprowadzenie obsługi DualSense jest więc niezwykle ważne z perspektywy graczy, jak i deweloperów. Nie da się ukryć, że twórcy produkcji z pewnością chętnie będą chcieli przystosować swoje dzieła tak, by wykorzystywały haptyczne wibracje czy adaptacyjne triggery.

Źródło: Steam / Foto. wł.