Instalki.pl » Aktualności » Software » Najlepszy antywirus dla macOS. Wyniki testu nie są jednoznaczne
Sobota, 21 Listopad 2020 14:38, Wpisany przez Maksym Słomski
macos antywirusy
Chroń swój komputer skutecznie.

Darmowy antywirus Microsoftu okazał się jednym z najwyżej ocenianych produktów zabezpieczających w ostatnim zestawieniu stworzonym przez ekspertów z AV-TEST. Najlepsze antywirusy dla Windows 10 po części pokrywają się z najlepszymi programami antywirusowymi dla macOS. Najnowszy ranking od AV-TEST dotyczy narzędzi zapewniających ochronę systemu macOS Catalina. Które rozwiązania zajęły czołowe miejsca?

Najlepszy antywirus dla macOS


Tak, macOS także potrzebuje oprogramowania antywirusowego. Liczba próbek malware tworzonych z myślą o komputerach Mac rośnie z dnia na dzień. Samo tylko AV-TEST odnotowało w ostatnich dwóch latach 50 000 - 100 000 nowych potencjalnych zagrożeń, których łączna liczba opiewa obecnie nawet na 700 000. Z tego właśnie powodu we wrześniu przetestowano popularne programy antywirusowe pod kątem ich skuteczności w systemie macOS 10.15.

W teście ochrony przed zagrożeniami wszyscy uczestnicy testu musieli wykryć nowe próbki złośliwego oprogramowania, tworzone specjalnie z myślą o macOS. Wśród produktów dla użytkowników prywatnych Avira, NortonLifeLock i Trend Micro osiągnęły wynik 100 procent. Avast popełnił drobne błędy, wykrywając tylko 98,6 procent zagrożeń, a Bitdefender tylko 97,3 procent. Wśród rozwiązań dla użytkowników korporacyjnych McAfee, Sophos i Symantec przeszły test bezbłędnie, osiągając 100% wykrywalność. Produkt z FireEye wykrył 98,6 procent atakujących, Bitdefender tylko 97,3 procent.

Najwyższy wynik na poziomie 18 punktów uzyskały trzy programy rozwijane z myślą o użytkowniku domowym oraz dwa o użytkowniku biznesowym. W pierwszym z przypadków maksymalne noty w kategoriach skuteczności zabezpieczeń, wydajności i użyteczności uzyskały Avira Antivirus Pro, NortonLifeLock Norton 360 oraz Trend Micro Antivirus. Użytkownikom biznesowym zasugerowano natomiast zwrócić uwagę nad rozwiązania Sophos Endpoint oraz Symantec Endpoint Protection for Mac.

av test mac os
Test programów antywirusowych dla macOS. Wyniki nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy. | Źródło: AV-TEST

Antywirus to nie wszystko


Oczywiście korzystanie z aplikacji zabezpieczającej w celu blokowania złośliwego oprogramowania i innych zagrożeń nie oznacza, że należy zapominać dobrych praktykach dotyczących zachowania bezpieczeństwa, takich jak unikania klikania linków pochodzących z niezaufanych źródeł i pobierania plików, które mogą być potencjalnie zainfekowane.

Źródło: AV-TEST