Instalki.pl » Aktualności » Software » Wszystkie dyski chmurowe w jednym miejscu? Dzięki tym 5 menedżerom to możliwe
Czwartek, 19 Listopad 2020 12:36, Wpisany przez Jan Mentel
Menedżery
Warto z nich korzystać.

Powodów do korzystania z kilku chmur jednocześnie jest wiele. Na pewno sprzyja temu ograniczona pojemność darmowych wariantów usług. Zwyczajnie możemy też nie chcieć mieszać zasobów związanych z życiem prywatnym i zawodowym. Bez względu na motywację i ilość dysków przyznać trzeba, że używanie wielu klientów na raz jest problematyczne. Na całe szczęście dostępne są menedżery, które agregując usługi, z pozycji jednego interfejsu pozwalają na zaprowadzenie porządku. Sprawdźcie sami jakie to wygodne!

Air Explorer


1

Jest to bardzo prosty i przyjazny eksplorator plików, który pozwala zarządzać dyskami chmurowymi usług takich jak OneDrive, Google Drive, Box, Dropbox, Mega, Copy, Mediafire czy Yandex. Interfejs z dwoma oknami umożliwia szybkie przenoszenie plików pomiędzy komputerem a dyskami chmurowymi (a także między usługami), co świetnie się sprawdza w przypadku osób notorycznie korzystających jednocześnie z kilku usług.

Warto podkreślić także przydatność funkcji lupy, dzięki której użytkownik może przeszukiwać wszystkie podpięte zasoby. Nie mniej istotna jest funkcja harmonogramu, która pozwala np. na kopiowania plików z danego folderu zgodnie z wcześniej wyznaczoną regułą. Dostępna jest także płatna wersja, która zdejmuje wiele ograniczeń, wśród których znaleźć możemy m.in. możliwość obsługi jednego konta dla jednej usługi, transfer maksymalnie 5 plików oraz brak możliwości zabezpieczenia narzędzia hasłem.

Sam proces podłączania usług jest bardzo prosty i polega na wybraniu z listy usługi oraz podaniu naszych danych do logowania. Różnice mogą jednak wynikać ze sposobu konfiguracji konta, jeśli usługę zabezpieczyliśmy np. uwierzytelnienie dwuetapowe.

Air Explorer - Pobierz

Koofr


2

Koofr jest to wygodne narzędzie dostępne w wersji przeglądarkowej, jako rozszerzenie do Chrome’a, a także windowsowy klient oraz aplikacja na mobilne systemy (Android oraz iOS). W porównaniu do pozostałych propozycji z tego zestawienia Koofr pozwala podłączyć bardzo ograniczoną liczbę dysków, zapewniając wsparcie jedynie dla Dysku Google, DropBoxa oraz OneDrive’a. W zamian otrzymujemy jednak dodatkowe 2 GB w usłudze Koofr, z możliwością darmowego rozszerzenia pojemności dysku w chmurze do 10 GB.

W tym przypadku, żeby skorzystać, należy w pierwszej kolejności założyć konto. Obok dodatkowej pojemności do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć możliwość podłączenia kilku kont z tej samej usługi, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli np. chcemy korzystać z firmowych i prywatnych zasobów z jednego miejsca.

Samo dodawanie usług ogranicza się do wpisaniu hasła i loginu. Co więcej, twórcy szczególną uwagę zwracają na kwestie bezpieczeństwa (serwery znajdują się na terenie Unii Europejskiej). Nie znajdziemy tutaj jednak wielu funkcji. Przeglądarkowa wersja nie wspiera wygodnego przenoszenia plików metodą chwyć i upuść.

Save to Koofr - pobierz (rozszerzenie Chrome)

Air Live Drive


3

W przypadku Air Live Drive obsługa została jeszcze uproszczona. Po instalacji i dodaniu wybranej usługi (m.in. DropBox, Dysk Google, Maga, OneDrive, Box, MediaFire czy Yandex) nowy dysk pojawi się jako nowa partycja dostępna z pozycji Ten Komputer, więc do przeglądania zasobów służy windowsowy eksplorator plików.

Kopiowanie może przebiegać np. z pomocą sposobu chwyć i upuść. Jednak z racji, że korzystamy z systemowego eksploratora nie jesteśmy ograniczeni do jednej metody. Ponadto do dyspozycji mamy funkcje dostępne w menu kontekstowym, co bardzo poszerza funkcjonalność.

Zarządzać dyskami możemy jednocześnie z pozycji samej aplikacji Air Live Drive. Pozwala ona na szybkie importowanie oraz eksportowanie plików. Natomiast, jeśli z usług chmurowych korzystamy naprawdę często, warto zaznaczyć automatyczne uruchamianie aplikacji przy starcie oraz przy każdym dysku oraz funkcję podłącz przy starcie - dzięki temu partycje zawsze będą dostępne bez konieczności ich każdorazowego ręcznego podłączania.

Air Live Drive - pobierz

MultCloud


4

Menedżer dostępny jest w wersji przeglądarkowej oraz jako rozszerzenie i pozwala na integrację m.in. Dysku Google, DropBox, OneDrive, Mega, pCloud, Media Fire, Amazon S3, Box a także FTP czy NAS-a. Rozwiązanie przyda się szczególnie użytkownikom, którzy często robią kopie zapasowe, kopiując pliki z jednej chmury do drugiej. Co istotne, w darmowej wersji możemy przypinać kilka kont z jednej usługi.

Wśród funkcji znajdziemy synchronizację z wieloma opcjami dostosowywania takimi jak jednostronna lub obustronna. Przykładowo możemy przenosić pliki z DropBoxa na Dysk Google. Zadanie to można również zautomatyzować poprzez ustawienie harmonogramu, a także systemu powiadomień, który poinformuje nas kiedy proces zostanie ukończony.

MultCloud - sprawdź

CarotDAV


5

CarotDAV jest to bardzo skromnie wyglądająca aplikacja, która pozwala jednak na sporo możliwości w kwestii zarządzania dyskami. Wśród wspieranych usług można znaleźć popularne pozycje takie jak OneDrive, Dropbox, Dysk Google, Box, czy iCloud. Warto dodać, że CarotDAV oferuje również połączenia z dowolnym serwerem FTP.

Aplikacja pozwala na synchronizację plików i wybranych folderów, umożliwiając ich przeglądanie oraz modyfikację. Co istotne, ze względu na dość toporny interfejs nie jest to propozycja dla wszystkich. Oprogramowanie nie oferuje również podglądu plików graficznych czy wideo. Pliki można przenosić metodą chwyć i upuść. Ponadto dostępna jest także wersja, która nie wymaga instalacji.

Warto jednak zaznaczyć, że samo dodanie nowych usług chmurowych w porównaniu do pozostałych pozycji z tego zestawienia nie jest aż tak intuicyjne i może przysporzyć nieco kłopotów, szczególnie tym mniej zaawansowanym użytkownikom.

Po wybraniu usługi pod Setting Name należy wpisać adres e-mail, na jaki założyliśmy konto. Następnie klikamy ok i wchodzimy w utworzone konto. Pojawi się wtedy okno z linkiem, który przeniesie nas do okna przeglądarki. W trakcie łączenia konta pojawi się link, który należy skopiować do okna Code i gotowe.

6

CarotDAV - pobierz

Sprawdźcie też zestawienie najlepszych dysków chmurowych - znajdziecie je w publikacji: Darmowy dysk w chmurze. Alternatywy dla Dysku Google i OneDrive’a

Źródło: Mat wlasny, foto: Pexels