Instalki.pl » Aktualności » Software » Google uśmierca świetną aplikację. Jej zawartość trafi w nowe miejsce
Poniedziałek, 16 Listopad 2020 12:43, Wpisany przez Anna Borzęcka
google-ekspedycje
To słuszna decyzja.

Poza tak popularnymi aplikacjami jak Mapy, Gmail, czy Zdjęcia, Google oferuje całe mnóstwo innych które możemy pobrać chociażby ze Sklepu Play. Niemniej, raz na jakiś czas firma ta decyduje się na rezygnację z dalszego rozwoju jednej z nich, wycofując ją ze swojej oferty. Ten los wkrótce spotka aplikację Google Ekspedycje. Mamy jednak w jej przypadku też pewne dobre wieści.

Przydatne edukacyjne narzędzie


Google Ekspedycje to aplikacja edukacyjna, która pozwala zwiedzać świat bez wychodzenia z fotela. Z jej pomocą można w wirtualnej rzeczywistości i rzeczywistości rozszerzonej poznać przeróżne zabytki czy historyczne obiekty.

„Dzięki Ekspedycjom Google nauczyciel może pełnić rolę „przewodnika” dla całej klasy lub dla poszczególnych grup uczniów, zabierając ze sobą takich „odkrywców” na wycieczki po wirtualnej rzeczywistości lub pokazując im obiekty w rzeczywistości rozszerzonej. Przewodnicy mogą korzystać z zestawu narzędzi do wskazywania ciekawych rzeczy na pokonywanej trasie.”, czytamy w opisie aplikacji w Sklepie Play. „Użytkownicy, którzy nie należą do grup, mogą też samodzielnie odkrywać atrakcje w rzeczywistości wirtualnej lub rozszerzonej.”

Aplikacje takie jak Ekspedycje Google są atrakcyjne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Podobne narzędzia edukacyjne sprawiają, że dla obydwu stron proces nauczania staje się nieco ciekawszy. Niemniej jednak, ze względu na trwającą pandemię obecnie mamy do czynienia z nauką zdalną, a zdecydowanie mało który uczeń ma dostęp do jakichkolwiek gogli VR we własnym domu, z czego Google zdaje sobie sprawę. Należy w tym miejscu wspomnieć, że w ostatnich latach popularność gogli VR przeznaczonych do pracy w parze z urządzeniami mobilnymi mocno spadła. Samo Google zakończyło na przykład wsparcie dla swoich gogli Daydream VR.

Dni aplikacji Ekspedycje są policzone


Jak już wspomniałam, Google postanowiło uśmiercić aplikację Ekspedycje – właśnie z powyższego powodu. Po 30 czerwca 2021 roku już nie będzie można jej pobrać i zainstalować na smartfonie. Na szczęście, większość jej wirtualnych wycieczek trafi na platformę Arts & Culture, gdzie już od dawna oferowane są podobne doświadczenia.

wirtualne-wycieczki
Wirtualne wycieczki pojawią się wkrótce w aplikacji Arts & Culture. | Źródło: Google

Tak jak w aplikacji Ekspedycje, w platformie Arts & Culture wirtualne wycieczki będą darmowe. Do ich odbycia nie będą też potrzebne żadne gogle VR – te 360-stopniowe obrazy, okraszone opisami zawierającymi mnóstwo ciekawostek, będzie można podziwiać przesuwając palcem czy kursorem po ekranie. Google informuje, że dzięki temu wszystkiemu wycieczki staną się przystępne dla większej liczby osób, zwłaszcza że będzie można je też uruchomić w przeglądarce internetowej.

Rzecz jasna, aplikację Google Arts & Culure możecie pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem. Jest ona prawdziwym skarbcem przeróżnych eksperymentów i doświadczeń opracowanych przez Google – związanych z nauką, edukacją czy sztuką.

Źródło: Google, fot. tyt. Canva