Instalki.pl » Aktualności » Software » Uwaga! Aktualizacja macOS Big Sur psuje laptopy MacBook
Poniedziałek, 16 Listopad 2020 14:19, Wpisany przez Maksym Słomski
Apple macbook pro
Przeczytaj, jeśli korzystasz ze sprzętu Apple.

macOS Big Sur od kilku dniach gości na komputerach MacBook, ale nie wszyscy mają powody do zadowolenia z tego, co przynosi aktualizacja. Abstrahując od mniej i bardziej kontrowersyjnych zmian w zakresie oprogramowania, rosnąca liczba użytkowników starszych urządzeń MacBook Pro uskarża się na to, że poprawka uczyniła ich sprzęt bezużytecznym. Sprawa jest poważna.

Laptopy MacBook Pro przestają działać


Rzut oka na forum pomocy technicznej Apple, forum MacRumors oraz Reddit pokazuje, że aktualizacja macOS Big Sur robi coś bardzo złego z najstarszymi z wspieranych przez nią laptopami MacBook Pro, produkowanymi w latach 2013 i 2014. Ich posiadacze donoszą, że w trakcie procesu instalowania poprawki ich komputery nagle przestają odpowiadać i wyświetlają czarny ekran.

mac os big sur
mac OS Big Sur. | Źródło: Apple

W wyżej opisanej sytuacji nie pomaga żadna kombinacja klawiszy, resetowanie kontrolera SMC, resetowanie pamięci NVRAM, czy też przejście do trybu awaryjnego. Po próbie wgrania nowej wersji OSu nie da się zrobić absolutnie niczego, aby pozbyć się statycznego, czarnego obrazu.

Apple chce naprawiać komputery poszkodowanych


Jeden z czytelników Reddita informuje, że pracownik pomocy technicznej Apple nakazał mu udać się ze sprzętem do serwisu. Nie wiadomo czy Apple naprawi bezpłatnie urządzenia po zakończonym okresie gwarancji.

Jeżeli korzystacie z MacBooka Pro z 2013 lub 2014 roku, wstrzymajcie się z instalacją nowej wersji systemu. Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy na mniejszą skalę usterka nie pojawia się także u osób korzystających z innych, nowszych modelu MacBooków.

Źródło: Forum Apple, Reddit, MacRumors