Instalki.pl » Aktualności » Software » Bug w Windows 10 20H2 uniemożliwia sprawną reinstalację systemu
Poniedziałek, 16 Listopad 2020 19:34, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 update
Znowu coś poszło nie tak.

Wiele osób traktuje ponowną instalację systemu jako uniwersalną metodę na poprawę jakości działania komputera. Na przestrzeni lat Microsoft zrobił wiele, aby uprościć ów zabieg do granic możliwości. Jak przeinstalować Windows 10? Wystarczy skorzystać z narzędzia Media Creation Tool lub uruchomić odpowiedni plik z obrazu ISO. Niestety, od jakiegoś czasu reinstalacja obarczona jest uciążliwym bugiem.

Naprawa systemu Windows 10 - co z plikami?


Dokonując procesu ponownej instalacji Windows 10 za pośrednictwem Media Creation Tool można zachować swoje pliki, decydując się jedynie na podmianę danych systemowych. W ten sposób da się zażegnać wiele problemów wywołanych przez aktualizacje, wyłączone usługi i inne modyfikacje dokonane w obrębie czystego OSu. Na nieszczęście użytkowników, aktualizacja Windows 10 20H2 uniemożliwia zachowanie swoich aplikacji, ustawień i plików przy korzystaniu z opcji "uaktualnij ten komputer teraz".

Bug w paczce odpowiedzialnej za aktywację łatki z listopada tego roku nie pozwala wybrać opcji zachowania plików osobistych, ani plików osobistych i aplikacji. Jedyną aktywną opcją jest opcja nie zachowywania niczego, wiążąca się z utratą cennych danych. Warto dodać, iż Media Creation Tool działał bez zarzutu w Windows 10 2004 - aktualizowaliśmy nim jeden z redakcyjnych komputerów.

windows update
W razie wyboru opcji ulepszania systemu Windows 10 20H2 nie możesz zachować żadnych plików osobistych i aplikacji. | Źródło: mat. własne

Jak naprawić błąd? Odinstaluj poprawkę aktywacyjną


Aby wyeliminować ryzyko przypadkowego usunięcia swoich danych przy następnej okazji, wystarczy usunąć odpowiednią aktualizację oznaczoną numerem KB4562830. Jak to zrobić?

1. Otwórz "Ustawienia" -> "Aktualizacja i zabezpieczenia" -> "Windows Update".
2. Kliknij na "wyświetl historię aktualizacji".
3. Wybierz "Odinstaluj aktualizację".
4. Znajdź aktualizację o oznaczeniu KB4562830 i kliknij na nią.
5. Naciśnij przycisk "Odinstaluj".
6. Uruchom ponownie komputer.

Źródło: mat. własny