Instalki.pl » Aktualności » Software » Nadciąga DOSBox Pure – nowy, lepszy DOSBox kompatybilny z RetroArch
Piątek, 13 Listopad 2020 13:02, Wpisany przez Anna Borzęcka
dosbox-pure
Zapowiada się nieźle.

Zanim nastała era Windowsa, DOS był jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych przeznaczonych dla komputerach. Na nim użytkownicy ogrywali swojego czasu mnóstwo przeróżnych gier, których wypróbowanie dziś możliwe jest często tylko po zainstalowaniu na swoim sprzęcie specjalnego emulatora. Jeden z najbardziej znanych emulatorów systemu DOS – otwartoźródłowy DOSBox – niebawem doczeka się swojej kolejnej wersji.

DOSBox Pure, bo tak brzmi nazwa wspomnianej nowej wersji DOSBoxa, jest projektowany z myślą o tym, aby był kompatybilny z ze znanym emulatorem typu AIO – RetroArch. Emulator typu AIO to taki emulator, na którym można emulować dosłownie wszystko, co da się emulować. Jest to możliwe, ponieważ pozwala on na instalację innych emulatorów w postaci tak zwanych „rdzeni”.

Rzecz jasna, klasyczny DOSBox także może być rdzeniem RetroArch, ale w jego przypadku użytkownicy często doświadczają przeróżnych problemów z działaniem gier i samego emulatora. DOSBox Pure ma z kolei działać w parze z RetroArch bez towarzystwa jakichkolwiek komplikacji.

Wszechstronny emulator


DOSBox Pure zaoferuje graczom wiele przydatnych funkcji. Mowa na przykład o możliwości uruchamiania gier bezpośrednio z paczek ZIP, jak również montowania bezpośrednio z nich płyt CD. Emulator ma gwarantować też pełne wsparcie dla kontrolerów w postaci padów, myszek, joysticków i klawiatur oraz możliwość korzystania z klawiatury ekranowej, jak również zawierać menu pozwalające na wyszukiwanie kodów, z których rzecz jasna będzie można korzystać. Nie zabraknie też wsparcia dla zapisów rozgrywki. Inne cechy emulatora poznacie oglądając poniższy materiał wideo.Nad DOSBoxem Pure pracuje (najpewniej samodzielnie) Bernhard Schelling – deweloper zajmujący się produkcją gier indie. Twierdzi on, że DOSBox Pure powinien być gotów do swojego debiutu zimą tego roku. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.


Źródło: Bernhard Schelling, fot. tyt. Bernhard Schelling