
Zapowiada się nieźle.
Zanim nastała era Windowsa, DOS był jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych przeznaczonych dla komputerach. Na nim użytkownicy ogrywali swojego czasu mnóstwo przeróżnych gier, których wypróbowanie dziś możliwe jest często tylko po zainstalowaniu na swoim sprzęcie specjalnego emulatora. Jeden z najbardziej znanych emulatorów systemu DOS – otwartoźródłowy DOSBox – niebawem doczeka się swojej kolejnej wersji.
DOSBox Pure, bo tak brzmi nazwa wspomnianej nowej wersji DOSBoxa, jest projektowany z myślą o tym, aby był kompatybilny z ze znanym emulatorem typu AIO – RetroArch. Emulator typu AIO to taki emulator, na którym można emulować dosłownie wszystko, co da się emulować. Jest to możliwe, ponieważ pozwala on na instalację innych emulatorów w postaci tak zwanych „rdzeni”.
Rzecz jasna, klasyczny DOSBox także może być rdzeniem RetroArch, ale w jego przypadku użytkownicy często doświadczają przeróżnych problemów z działaniem gier i samego emulatora. DOSBox Pure ma z kolei działać w parze z RetroArch bez towarzystwa jakichkolwiek komplikacji.
Wszechstronny emulator
DOSBox Pure zaoferuje graczom wiele przydatnych funkcji. Mowa na przykład o możliwości uruchamiania gier bezpośrednio z paczek ZIP, jak również montowania bezpośrednio z nich płyt CD. Emulator ma gwarantować też pełne wsparcie dla kontrolerów w postaci padów, myszek, joysticków i klawiatur oraz możliwość korzystania z klawiatury ekranowej, jak również zawierać menu pozwalające na wyszukiwanie kodów, z których rzecz jasna będzie można korzystać. Nie zabraknie też wsparcia dla zapisów rozgrywki. Inne cechy emulatora poznacie oglądając poniższy materiał wideo.
Nad DOSBoxem Pure pracuje (najpewniej samodzielnie) Bernhard Schelling – deweloper zajmujący się produkcją gier indie. Twierdzi on, że DOSBox Pure powinien być gotów do swojego debiutu zimą tego roku. Mam nadzieję, że rzeczywiście tak będzie.
Announcing DOSBox Pure, a new DOSBox fork that runs DOS games directly from ZIP files, full game controller support (mouse/keyboard/joystick mapping) and with cheat and save state support. https://t.co/qY4EH31ZV6
— BΞRNH∆RD (@B_Schelling) November 12, 2020
Źródło: Bernhard Schelling, fot. tyt. Bernhard Schelling