Instalki.pl » Aktualności » Software » Koniec darmowego miejsca w Zdjęciach Google. Co teraz?
Czwartek, 12 Listopad 2020 11:45, Wpisany przez Tomasz Bielski
familiada
Zła wiadomość dla wszystkich.

Po pięciu latach oferowania nieograniczonej liczby bezpłatnych kopii zapasowych dla zdjęć i wideo, Google zmienia swoją politykę. Amerykańska firma wycofuje się z decyzji o przyznaniu nielimitowanej przestrzeni dla każdego użytkownika. Oficjalnie zmiana wejdzie w życie 1 czerwca 2021 roku. Od tej daty każda z osób będzie posiadała około 15 gigabajtów miejsca na swoim koncie. Co trzeba zrobić, żeby mieć więcej? Oczywiście – zapłacić.

Zdjęcia Google bez nielimitowanego miejsca

Wszystkie zdjęcia i dokumenty przesłane przed 1 czerwca 2021 roku nie wliczają się do limitu 15 gigabajtów – jeśli więc posiadacie sporą kopię zapasową do zrobienia, warto wykonać ją teraz. Materiały przesłane po 1 czerwca będą traktowane jako te, które zostaną ograniczone poprzez nową politykę Google. Już teraz Google liczy zdjęcia w oryginalnej rozdzielczości jako te, które zajmują miejsce. Nielimitowana przestrzeń dedykowana jest osobom, które zdecydują się na delikatną kompresję materiałów. Co ciekawe, właściciele urządzeń z serii Pixel dalej będą mogli korzystać z nieograniczonego miejsca – jest to jednak bardzo wąska grupa osób. Szczególnie na terenie Europy.

zdjeciagooglelimit2
fot. Google

Co robić?

Google zacznie informować użytkowników specjalnymi alertami, kiedy będzie wprowadzało nową zmianę. Amerykańska firma przygotowała także nowe narzędzia, które pozwolą na szybkie i bezproblemowe zarządzenie pamięcią w chmurze. Dzięki temu użytkownicy będą mogli szybko wykasować zamazane zdjęcia, zrzuty ekranu lub po prostu duplikaty.

Obecnie w Zdjęciach Google przechowywane jest ponad 4 biliony zdjęć, a każdego tygodnia dołącza do nich 28 miliardów nowych materiałów. Amerykańska firma zachęca do skorzystania ze swoich płatnych pakietów w różnych cenach oraz pojemnościach.

Co więc zrobić? Trzeba będzie albo zapłacić za abonament albo zapisać wszystkie ze swoich zdjęć na dysk zewnętrzny lub po prostu wybrać innego dostawcę, który oferuje korzystniejsze ceny.

Za pakiet Google One w Polsce zapłacimy 13,99 zł za 200 GB miesięcznie. Pakiet 2 TB kosztuje z kolei 46,99zł miesięcznie.

W ramach Google One można otrzymać także dostęp do czatu Google Experts oraz czasowe zniżki na aplikacje w Sklepie Play oraz innych usługach amerykańskiego producenta.

Źródło: TheVerge / fot. Solen Feyissa - Unsplash