Instalki.pl » Aktualności » Software » Dysk Google pozwoli zaszyfrować własne dane
Środa, 11 Listopad 2020 12:59, Wpisany przez Piotr Malinowski
dysk google szyfrownie 2
Świetna wiadomość.

Bezpieczeństwo danych to bez wątpienia jedna z najważniejszych kwestii w przypadku usług pokroju Dysku Google. Użytkownicy powinni być pewni, że pliki tam przechowywane są dostępne wyłącznie dla nich. Gigant z Moutain View już niedługo wprowadzi funkcję, która ma uspokoić grupę niedowiarków.

Szyfrowanie danych nadchodzi do Dysku Google


Zespół XDA-Developers znalazł w kodzie aplikacji informację o opcji ręcznego szyfrowania zapisanych w niej danych. Jest to niewątpliwie świetna wiadomość, gdyż Dysk Google nie posiada obecnie natywnej funkcji szyfrowania. Dzięki temu klienci będą mogli jeszcze lepiej chronić ważne dokumenty przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Co ciekawe, Alessandro Paluzzi (mobilny deweloper) opublikował na Twitterze zrzuty ekranu przedstawiające przełącznik aktywujący opisaną wyżej nowość. W sekcji „Ustawienia” znajdzie się specjalna zakładka „Szyfrowanie”. W jej skład wejdą dwie opcje – „Włącz szyfrowanie” oraz „Szyfrowanie strumieniowe”. Ta druga ma umożliwić przeglądanie zabezpieczonych danych w trybie offline.



Takie pliki będą oznaczone symbolem kłódki. Pozwoli to na rozróżnienie zwykłych dokumentów od tych zaszyfrowanych. Trudno jednak powiedzieć, kiedy stosowna aktualizacja trafi do wszystkich użytkowników. Na razie jest ona dostępna wyłącznie dla niewielkiej grupy konsumentów.

Czy to darmowa funkcja?


Może być jednak tak, że Google zdecyduje się na… płatne udostępnienie możliwości szyfrowania danych. Taką ewentualność zauważa redakcja XDA-Developers, argumentując to ostatnią decyzją giganta o ograniczeniu darmowej opcji „color pop” w Zdjęciach. Oby te rokowania się nie sprawdziły.

Źródło: Twitter (@alex193a), XDA-Developers / Foto. Google, pixabay.com (markusspiske)