Instalki.pl » Aktualności » Software » Koniec Panelu Sterowania w Windows 10. Ostatnia metoda na włączenie
Środa, 04 Listopad 2020 10:24, Wpisany przez Maksym Słomski
panel sterowania windows 10 t
Kultowy element znika z systemu.

Microsoft wykonał kolejny istotny krok w stronę pozbycia się Panelu Sterowania z systemu Windows 10. Wbrew temu co przeczytacie dziś w niektórych nagłówkach, element systemu nie został całkowicie usunięty w stabilnej wersji systemu, ale znacząco ograniczono do niego dostęp i funkcjonalność. Już teraz Panel Sterowania został całkowicie zastąpiony przez nowocześniejsze menu Ustawienia, a wkrótce...

Panel Sterowania w Windows 10 nie ma już żadnego znaczenia


Powolne przejście do nowego menu Ustawień obserwujemy już od czasów Windows 8, kiedy to firma z Redmond stała niejako okrakiem pomiędzy starym i nowym rozwiązaniem. Część istotnych ustawień widniała w Panelu Sterowania, a część w nowocześniej zaprojektowanym elemencie systemowym, co wielu użytkowników OSu wprawiało w niemałe zakłopotanie. W najnowszej aktualizacji Windows 10 October 2020 Update (20H2) firma Microsoft usunęła odniesienia do zakładki System wyświetlanej do tej pory w klasycznym Panelu Sterowania. Kliknięcie w nią przenosi teraz do nowocześniejszego menu Ustawień.

ustawienia
Menu Ustawienia w Windows 10. Tak wygląda przyszłość według Microsoftu. | Źródło: mat. własne

Aby przejsć do Panelu Sterowania należy wyszukać go za pośrednictwem wyszukiwarki systemowej - coraz trudniej to zrobić w inny sposób. Po co to robić? Tak naprawdę nie wiadomo, bowiem większość funkcji dostępnych kiedyś z poziomu tego miejsca widnieje w Ustawieniach lub da się je błyskawicznie wyświetlić poprzez wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarce.

panel wyszukiwane
Jedna z ostatnich metod na przejście do Panelu Sterowania - wyszukiwarka systemowa. | Źródło: mat. własne

Panel Sterowania traci funkcje w buildach testowych


O ile w stabilnej wersji Windows 10 korzystanie z funkcji widocznych w Panelu Sterowania wciąż jest możliwe, to Microsoft wyłącza widniejące w nim opcje w niektórych buildach preview swojego OSu (np. Programy i Funkcje), deaktywując przy okazji systemowe przekierowania do Panelu. Oczywistym jest, że Panel Sterowania zniknie z powszechnie używanego wariantu OSu - kto wie, czy jeszcze nie w tym lub przyszłym roku?

panel sterowania windows 10
Wiele osób zadaje pytanie: komu przeszkadzał klasyczny Panel Sterowania i czy nie można go było zachować? | Źródło: mat. własne

Krytycy narzekają, że Ustawienia nie są tak przejrzyste i wygodne w użytkowaniu jak stary, dobry Panel Sterowania. Niestety, gigant z Redmond podjął taką, a nie inną decyzję i nie pozostaje nic innego, jak tylko się do niej przyzwyczaić. Wiem, że to trudne. Z Windows 7 korzysta ochoczo wciąż ok. 20% użytkowników komputerów osobistych, co jest doskonałym dowodem na to, jak bardzo kochać można pewne rozwiązania i nie chcieć ich zmieniać.

Źródło: mat. własny, Slashgear