Instalki.pl » Aktualności » Software » Brave: z tej bezpiecznej przeglądarki korzysta już 20 mln użytkowników
Wtorek, 03 Listopad 2020 20:57, Wpisany przez Jan Mentel
brave 1
Stosunkowo świeży gracz, który może namieszać.

Brave, czyli (jeszcze) niszowa przeglądarka, która walczy o miano najbezpieczniejszej oraz najszybszej, po roku od wydania swojej pierwszej stabilnej wersji szczyci się faktem, że miesięcznie korzysta z niej już 20 mln użytkowników, co oznacza ponad dwukrotny wzrost.

Jak informują twórcy, tuż po udostępnieniu wersji 1.0 w listopadzie 2019 roku przeglądarka momentalnie zebrała liczne grono 8,7 mln użytkowników. Co więcej, ich dzienna liczba wynosi obecnie 7 mln, podczas gdy na samym początku było ich zaledwie 3 mln.

brave 2Wzrost liczby użytkowników na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy | Źródło: Brave

Tak radykalny wzrost nie bierze się w tym przypadku znikąd. Brave jest najwyżej ocenianą przeglądarką w Sklepie Google Play. W październiku br. było ponad 240 tys. opinii ze średnią 4,8. Konkurencja radzi sobie jednak tylko nieznacznie gorzej: Chrome oceniany jest na 4,1/5, a Microsoft Edge szczyci się notą 4,5/5.

Brave: tak naprawdę dla kogo?


Brave jest to propozycja szczególnie dla osób, którym najbardziej zależy na kwestiach prywatności i bezpieczeństwa. Przeglądarka jako jedyna ma nie używać identyfikatorów służących do śledzenia adresu IP oraz nie udostępniać szczegółów na temat odwiedzanych stron serwerom. Co więcej, to oparte na Chromium rozwiązanie ma otwarty kod, domyślnie blokuje reklamy i nie zapisuje danych o użytkownikach.

Brave, w przeciwieństwie do konkurencji nie wymaga też tworzenia konta. Jednocześnie niemałą zachętą jest możliwość zarabiania kryptowalut, które otrzymujemy za korzystanie z przeglądarki. Co więcej, niedawno wprowadzono także długo wyczekiwaną funkcję synchronizacji, z której mogą korzystać użytkownicy Windowsa, Linuxa, MacOS-a oraz Androida.Schodząc jednak na chwilę na ziemię, pod względem udziału w rynku przeglądarka jak na razie jest niewielkim graczem, któremu wciąż jeszcze bardzo daleko do bardziej znanych konkurentów. Wystarczy tylko wspomnieć dane dotyczące np. Firefoxa, z którego korzysta 220 mln użytkowników miesięcznie, czyli 10 więcej niż w przypadku Brave’a.

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez NetMarketShare przekłada się to na wynik 7,22 proc. udziału, co daje popularnemu liskowi dopiero trzecie miejsce. Całe zestawienie statystyk za październik znajdziecie w dzisiejszym podsumowaniu miesiąca, gdzie Brave nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. Niestety, nie dowiemy się, czy udałoby się to w kolejnym kwartale, ponieważ serwis NetMarketShare kończy swoją działalność.

Brave w wersji 1.16 oczywiście dostępny jest w naszej bazie oprogramowania.

Źródło i foto: Brave