Instalki.pl » Aktualności » Software » Linux Lite 5.2 już jest. Idealny system na starszy komputer
Poniedziałek, 02 Listopad 2020 13:33, Wpisany przez Jan Mentel
linux lite3
Nowe funkcje i garść ulepszeń.

Linux Lite swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niewielkim wymaganiom systemowym, stabilnej pracy oraz przyjaznemu interfejsowi. Teraz, jak informuje twórca tej lekkiej dystrybucji Jerry Bezencon, do pobrania udostępniono najnowsze wydanie oznaczone numerem 5.2, które względem poprzednika oferuje zestaw ulepszeń.

Adobe Flash finalnie ubity


Ta bazująca na Ubuntu 20.04.1 LTS dystrybucja wykorzystuje Linux Kernel 5.4 LTS. Jedną z najważniejszych nowości jest zaprzestanie wsparcia (dla wypartego przez HTML5) Adobe Flash. Jerry Bezencon przy okazji wystosował apel do społeczności, by użytkownicy nie prosili go o instrukcję, jak zainstalować tę wtyczkę. Jego zdaniem byłoby to porównywalne z wypisaniem recepty na śmiertelną truciznę.

Menedżer oprogramowania Lite Software oferuje teraz dostęp do takich pozycji jak Microsoft Teams, SimpleScreenRecorder czy Zoom. W nowej wersji znalazła się także paczka zawierająca nowe wygaszacze ekranu oraz tapety. Co więcej, delikatnie ulepszonego wyglądu doczekał się program rozruchowy GRBU, który teraz może się pochwalić efektem przezroczystości.

linux lite 2
Zestaw zawiera m.in. 9 nowych tapet | Źródło: Linux Lite


Usprawnienia systemowe


Linux Lite 5.2 wprowadza także zmiany dotyczące zarządzania systemem. Od teraz zarówno Firewall oraz Lite Widget zostały przeniesione do Ustawień. W przypadku tej drugiej pozycji na prośbę społeczności jednocześnie udostępniono podgląd naładowania baterii.

Lista pozostałych nowości dostępne są na stronie Linux Lite, a plik instalacyjny znajdziecie w naszej bazie plików.

linux lite 1 Widget z informacją o poziomie naładowania baterii laptopa | Źródło: Linux Lite

Minimalne wymagania:
  • Procesor: 1GHz
  • 768 MB RAM-u
  • Dysk 8GB
  • Rozdzielczość 1024x768


Warto także sprawdzić inne lekkie dystrybucje Linuxa. Listę najlepszych pozycji, które pozwolą Waszym komputerom odzyskać witalność znajdziecie w zestawieniu: Lekki Linux na stary komputer? Ranking najlepszych dystrybucji

Źródło i foto: Linux Lite