Instalki.pl » Aktualności » Software » Koniec Endomondo. Kultowa aplikacja uśmiercona
Sobota, 31 Październik 2020 10:25, Wpisany przez Maksym Słomski
endomondo koniec
Przykra wiadomość.

Pamiętam doskonale dzień, w którym podjąłem decyzję o rozpoczęciu przygody z biegami ulicznymi. Poszukiwałem wtedy aplikacji trackera sportowego, która pomogłaby mi śledzić moje treningi. Postawiłem na Endomondo, podobnie z resztą jak wielu moich znajomych. To właśnie w tym serwisie obserwowałem swoje postępy i układałem plany treningowe. To tam zalogowałem pierwszą "dyszkę", półmaraton, maraton oraz 200 kilometrów przejechane na rowerze. Niestety, Endomondo po 13 latach kończy swoją działalność.

Koniec Endomondo - kiedy?


Endomondo zostanie wyłączone 31 grudnia 2020 roku. Informację tę podał obecny właściciel, firma Under Armor. Stosowny komunikat przeczytać można w ustawieniach konta, ale też na stronach biura prasowego UA. Dlaczego nie zdecydowano się sprzedać tak powszechnie rozpoznawalnej marki? Prawdopodobnie z obawy o ewentualną konkurencję - w rękach firmy wciąż znajduje się inny podobny serwis.

Z końcem bieżącego roku apka Endomondo zniknie z Google Store i App Store, a programiści nie będą usuwać błędów z aplikacji zainstalowanych wcześniej na milionach smartfonów z całego świata. 31 marca 2021 roku skasowane zostaną wszystkie historyczne dane treningów - rekordy, plany treningowe i inne osiągnięcia. To bardzo ważne: powinniście je zarchiwizować na własną rękę, by później móc przenieść je do innego serwisu. Alternatywnie można je wyeksportować w sposób automatyczny do należącego do Under Armor serwisu MapMyRun/MapMyFitness, ale... na Waszym miejscu poszukałbym lepszego rozwiązania - tych nie brakuje.

endomondo
Under Armor wciąż zachęca do zakupu Endomondo Premium i nie komunikuje zamknięcia serwisu w jasny dla użytkowników sposób. | Źródło: mat. własny z Endomondo.com

Koniec Endomondo - co z premium?


Osoby, które zapłaciły za płatne członkostwo Premium zachodzą w głowę co stanie się z ich pieniędzmi. Według przekazywanych informacji, Under Armor będzie zwracała pieniądze za niewykorzystany okres płatnej subskrypcji. Należy mieć na uwadze to, że Premium działało będzie do 31 grudnia 2020 roku i od tego dnia "w przód" naliczane będą ewentualne zwroty.

Endomondo - jak skopiować dane?


W obliczu rychłej likwidacji serwisu wiele osób zastanawiało się będzie jak ocalić przechowywane tam dane i przenieść je w nowe miejsce. Jeszcze dziś napiszemy na ten temat krótki poradnik.

Źródło: Under Armour