Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome pozwoli na wykonywanie przewijanych zrzutów ekranu
Piątek, 30 Październik 2020 11:46, Wpisany przez Piotr Malinowski
chrome zrzut 2
Nie mogę się doczekać!

Możliwość wykonywania zrzutów ekranu to opcja, bez której tak naprawdę nie wyobrażam sobie codziennego życia w internecie. Uwiecznienie fragmentu strony internetowej czy konkretnego widoku z aplikacji to jedynie przykłady zastosowań wspomnianej funkcji.

Przewijane zrzuty ekranu - na to czekam!


Tu pojawia się pewien problem. Widok ekranowy jest dosyć ograniczony i wchodząc na większość witryn widzimy w jednym momencie jedynie jej skromny urywek. W celu zarejestrowania całej zawartości musimy wykonywać kilka zrzutów ekranu, co po prostu może być na dłuższą metę uciążliwe i wprowadzać chaos.

Co byście powiedzieli jednak na to, gdyby w przeglądarce pojawiła się opcja wykonywania przewijanych screenów? Jak się okazuje, zespół odpowiedzialny za Chrome już nad taką funkcjonalnością pracuje. Tak przynajmniej wynika z odkrycia redakcji Chrome Story.

Zauważono bowiem obecność flagi (ukrytego ustawienia) nazwanej „Chrome Share Long Screenshots”. Określenie to chyba nie pozostawia wątpliwości co do zastosowania testowanej nowości. W każdym razie – to musi wystarczyć, bo flaga nie jest aktywna, co oznacza brak możliwości wywołania akcji. Mamy więc do czynienia z funkcją na niezwykle wczesnym stadium rozwoju.

android chrome zrzut 1Zrzuty ekranu zostały do Chrome wprowadzone stosunkowo niedawno | Źródło: Chrome Story

Istnieją jednak przesłanki sugerujące, że nie będziemy musieli na nią aż tak długo czekać. Możliwość wykonywania przewijanych zrzutów ekranu pojawiła się już bowiem w testowej wersji Androida 11. Z nie wiadomych przyczyn została jednak usunięta. Szkoda więc, że jej wdrożenie koniec końców ograniczy się wyłącznie do Chrome, a nie całego systemu.

Część użytkowników jednak może nie przejąć się opisaną nowością. Poszczególni deweloperzy (np. Samsung) już dawno wprowadzili ją do swoich nakładek, więc dla wielu osób przewijane zrzuty ekranu to codzienność.

Data wdrożenia funkcji do Chrome na Androida jest obecnie nieznana.

Źródło: Chrome Story / Foto. pixabay.com (geralt)