Instalki.pl » Aktualności » Software » Wiemy, który producent najlepiej aktualizuje smartfony z Androidem
Wtorek, 27 Październik 2020 15:40, Wpisany przez Maksym Słomski
android
(Nie)spodziewany lider?

Użytkownicy smartfonów z Androidem od lat licytują się w Internecie na temat tego, który z producentów najgorzej (czyli najrzadziej) aktualizuje sprzedawane przez siebie urządzenia. Aby choć na chwilę rozwiać te polemiki, powołajmy się na twarde dane. Firma analityczna Counterpoint udostępniła wyniki najnowszego raportu dotyczącego rankingu liderów aktualizacji oprogramowania oraz zabezpieczeń smartfonów. Jego lider dla wielu okazać się może niemałym zaskoczeniem.

Który producent najlepiej aktualizuje smartfony z Androidem?


Okazuje się, że już drugi raz z rzędu zdecydowanym liderem zestawienia została firma Nokia. To właśnie ten producent według badań prowadzonych przez firmę Counterpoint najskuteczniej i najszybciej aktualizował swoje smartfony sprzedawane w okresie od 3. kwartału 2019 roku do 2. kwartału 2020 roku. Przed analizą poniższych danych pamiętajcie, że pod uwagę nie brano modeli starszych niż 3-letnie, a pod nazwą "Lenovo" kryje się także Motorola. Uwzględniano zarówno aktualizacje oprogramowania, jak i samych tylko zabezpieczeń.

Nokia nie ma sobie równych w rankingu, gdyż 100% sprzedanych smartfonów otrzymywało łatki w cyklu miesięcznym. Drugie miejsce na podium przypadło firmie OnePlus, udostępniającej soft dla 90% telefonów w cyklu miesięcznym. Na wysokości zadania stanęło Lenovo (83% smartfonów z poprawkami co miesiąc), choć kilkanaście procent telefonów nie dostało patchy wcale lub otrzymywało je nieregularnie. Patrząc na kolory słupków i towarzyszącą im legendę, decydowanie najgorzej w tej kwestii wypadły firmy LG, Vivo oraz... Huawei.

aktualizacje smartfonow
Wykresy prezentują, którzy producenci smartfonów najszybciej udostępniają aktualizacje oprogramowania i zabezpieczeń dla swoich smartfonów z Androidem. | Źródło: Counterpoint

Wyniki komentował Adam Ferguson, Global Head of Proposition, Partner and Product Marketing w HMD Global:

"Na samym początku naszej podróży – kiedy prezentowaliśmy pierwsze smartfony w 2017 roku – obiecaliśmy, że doświadczenie korzystania z urządzeń Nokia będzie płynne, bezpieczne i zawsze aktualne. To dlatego jesteśmy zaangażowani w dostarczanie comiesięcznych aktualizacji pakietów bezpieczeństwa przez trzy lata i systemu operacyjnego przez dwa lata, pozwalając użytkownikom wyciągnąć ze smartfonów Nokia jeszcze więcej jeszcze dłużej. Drugi rok z rzędu badania przygotowane przez branżowe autorytety potwierdzają nasze oddanie w zapewnianiu coraz lepszych wrażeń z korzystania z naszych urządzeń – aby smartfony Nokia dostarczały bezpieczne, niezawodne oprogramowanie, na którym można polegać. Niedawno świętowaliśmy naszą tysięczną aktualizację oprogramowania na wszystkich smartfonach Nokia i czekamy na tysiąc kolejnych. Ogłosiliśmy również zakończenie aktualizacji naszego portfolio urządzeń działających na Android 10 i nakreśliliśmy harmonogram aktualizacji do Android 11. Wyjątkowe doświadczenia są naszą siłą napędową, więc pracujemy z całych sił, aby zapewnić dostarczanie wszystkich aktualizacji tak, aby Twój telefon Nokia działał nawet jeszcze lepiej niż w dniu, w którym go kupiłeś."

Jak często otrzymujecie aktualizacje smartfonów, które macie?


Patrząc na powyższe zestawienie przychodzi mi na myśl sytuacja kolegi, korzystającego z ubiegłorocznego smartfonu OnePlus 7T. Podczas naszej wczorajszej rozmowy wyraził szczere ubolewanie nad tym, iż firma chwaląca się regularnym wydawaniem udoskonalonego oprogramowania nie potrafi udostępnić poprawek zabezpieczeń na jego smartfona od 1 lipca tego roku. Na moim Huawei P30 Pro widnieją poprawki z 1 sierpnia bieżącego roku.

A jak omawiana tu kwestia wygląda w przypadku Waszych smartfonów? Jesteście zadowoleni z tempa wydawania aktualizacji i łatek zabezpieczeń dla swojego sprzętu? Dajcie upust swoim frustracjom lub wyraźcie ewentualny zachwyt w sekcji komentarzy.

Źródło: Counterpoint