Instalki.pl » Aktualności » Software » STOP COVID z Alert RCB - co to za aplikacja? To stary znajomy z nową nazwą
Wtorek, 27 Październik 2020 11:55, Wpisany przez Maksym Słomski
stop covid co to
Rozwiewamy wątpliwości.

Na przestrzeni wczorajszego dnia Polacy na swoje smartfony otrzymywali kolejne wiadomości poprzez kanał komunikacyjny Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa miało pierwotnie komunikować w ten sposób głównie ostrzeżenia dotyczące specjalnych warunków pogodowych. Z czasem, Alert RCB zaczął być wykorzystywany także do rozsyłania informacji dot. pandemii, a nawet wyborów. Państwowa jednostka budżetowa podległa Prezesowi Rady Ministrów tym razem zachęcała Polaków do pobrania aplikacji STOP COVID.

Co to jest STOP COVID z Alert RCB?


Aplikacja STOP COVID to nic innego, jak tylko rządowa aplikacja do monitorowania kontaktów o nazwie ProteGO Safe, której na łamach naszego serwisu poświęcaliśmy już sporo uwagi. Zadaniem aplikacji jest w teorii przeciwdziałanie szerzącej się pandemii. Nazwa "STOP COVID" jest najwyraźniej bardziej medialna, łatwiejsza w zapamiętaniu i nie wywołująca negatywnych skojarzeń, które u wielu osób wywołuje swego czasu niedopracowana, a obecnie po prostu nieskuteczna apka ProteGO Safe.

STOP COVID - ProteGO Safe - skuteczność


Skuteczność aplikacji STOP COVID - ProteGO Safe wciąż jest mierna. Już we wrześniu tego roku informowaliśmy Was, że kosztujące 2 551 000 złotych (+ ok. 144 tys. złotych miesięcznie ekstra) narzędzie nie spełnia swojego zadania. Do 1 września program pobrało zaledwie 1,4% mieszkańców Polski (ok. 550 tys. osób) , a spośród ponad 10 000 przypadków zachorowań wykrytych pomiędzy 16.08 i 1.09 tego roku w aplikacji swoje historyczne dane o kontaktach społecznych na serwery ProteGO Safe wysłały... 4 osoby.

Od początku pandemii w Polsce zdiagnozowano ok. 280 tysięcy wykrytych przypadków zakażeń. Tymczasem, za pośrednictwem aplikacji STOP COVID jedynie niewieki odsetek osób zdecydował się wysłać na serwer swoje klucze (TEK) i potwierdzić, że zachorowało. Dla przykładu, 25 października odnotowano 13 628 nowych przypadków. Informację o chorobie udostępniły w apce wtedy 204 osoby - 1,5% zakażonych tego dnia. Informację tą potwierdzicie w tym miejscu.

stop covid protego safe

Pomijając śmiesznie niski wskaźnik zgłoszeń, aplikacja sieje wśród użytkowników więcej dezorientacji, niż przysparza realnego pożytku. W teorii powiadomienie o ryzyku zainfekowania może dostać osoba, która znajdowała się w zasięgu Bluetooth smartfona zakażonego... znajdującego się za ścianą budynku. Chcąc przeciwdziałać pandemii lepiej jest po prostu założyć maseczkę, utrzymywać dystans społeczny i dbać o higienę.

STOP COVID - ProteGO Safe - jak działa?


Po pobraniu i zainstalowaniu aplikacji oraz włączeniu łączności Bluetooth w smartfonie, narzędzie monitoruje otoczenie użytkownika w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a "kontakt" telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – urządzenie (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to "spotkanie". Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni.Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację STOP COVID - ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z STOP COVID - ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej.

STOP COVID - skąd pobrać?


Jeśli mimo wszystko macie ochotę sprawdzić możliwości STOP COVID - ProteGO Safe, apkę pobierzecie za pośrednictwem naszej bazy plików w wersji dla urządzeń z Androidem i bezpośrednio z App Store dla sprzętów z iOS.


Źródło: mat. własny