Instalki.pl » Aktualności » Software » Jak zablokować instalację Windows 10 October 2020 Update? To proste
Niedziela, 25 Październik 2020 16:46, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 20h2 v2
Kilka metod.

W jednym z ostatnich artykułów podpowiadaliśmy Wam jak otrzymywać wszystkie aktualizacje Windows 10 w pierwszej kolejności, bez względu na indywidualne ograniczenia nakładane na komputery przez Microsoft. Dziś chciałbym poruszyć kwestię dokładnie odwrotną. Wiele osób nie chce przecież pełnić roli królika doświadczalnego i testować czasem niezbyt dobrze dopracowanych poprawek. Tym razem odpowiemy na pytanie: jak zablokować aktualizację Windows 10 October 2020 Update i uniemożliwić tym samym jej instalację?

Najpierw sprawdź wersję systemu


Na początku musisz zweryfikować to, z jakiej wersji systemu Windows 10 obecnie korzystasz. Aby to zrobić kliknij prawym przyciskiem myszy na Menu Start, wybierz "Ustawienia" i przejdź do "System". Z listy po lewej wybierz opcję "informacje". Interesujące Cię dane widnieją w sekcji "Specyfikacja systemu Windows". Odczytaj wersję systemu (Home, Education, Pro lub Enterprise) oraz wersję wyrażoną numerem (np. 2004, 1909 itp.). Po zainstalowaniu Windows 10 October 2020 Update w tym miejscu zobaczysz napis "20H2".

Windows 1

Windows 10 20H2 to pierwsza z aktualizacji w nowym systemie nazewniczym. Do tej pory kolejne wersje systemu oznaczano wyłącznie cyframi (np. 1909, 1903, 1809). Od teraz dwie pierwsze cyfry wskazują na rok wydania, a cyfra następująca po literze H (od "half", czyli połowa) na połowę roku, w której poprawka została udostępniona.

Zdecyduj, czy rezygnacja z aktualizacji to dobry pomysł


Podzielam obawy osób martwiących się o to, czy instalacja głównej aktualizacji nie zepsuje czegoś w ich komputerze. Z drugiej strony, korzystanie z nieaktualnego oprogramowania może okazać się znacznie gorsze w skutkach. Jeśli wciąż korzystać z Windows 10 1809 lub 1903, czas na zmiany. Te wydania, w wariancie dla systemów Home i Pro, stracą oficjalne wsparcie Microsoftu już 10 listopada tego roku, kiedy to firma przestanie wydawać dla nich aktualizacje bezpieczeństwa. Jeśli korzystasz z tak starych wydań, przesiadka na Windows 10 20H2 nie musi być złym pomysłem. Alternatywnie, sięgnij po nowszą wersję 1909 lub 2004.Użytkownicy Windows 10 Home mają małe pole manewru


Posiadacze systemu Windows 10 w wersjach 1909 lub 2004 po przejściu do Windows Update zobaczą komunikat informujący ich o dostępności aktualizacji. Będzie wyglądał dokładnie tak, jak na poniższym zrzucie ekranu. Jeśli komunikat nie jest widoczny, najlepiej wcale nie klikać na przycisk pozwalający sprawdzić dostępność aktualizacji.Najprostsza z metod pomagających uniknąć aktualizacji to nie klikanie na przycisk "Pobierz i zainstaluj". Tak, takie to proste. Problem polega na tym, że Microsoft ma w zwyczaju wymuszać aktualizacje na kilka miesięcy przed zakończeniem okresu wsparcia danej wersji OSu. Musicie więc nastawić się na to, że to rozwiązanie tymczasowe.

Jeśli korzystasz z Windows 10 Pro 1909, jest lepszy sposób


Użytkownicy Windows 10 Pro w wersji 1909 mają możliwość odkładania instalacji głównych aktualizacji systemowych na 365 dni oraz drobniejszych poprawek jakościowych na 15 dni. Służą do tego "Ustawienia zaawansowane" widoczne w sekcji "Aktualizacje i zabezpieczenia" w menu "Ustawień". Wystarczy określić czas przez jaki poprawka ma nie być wdrażana i voila - to wystarczy.

Windows 2

Uwaga: Microsoft usunął opcje zaawansowane w Windows 10 2004. Czy to problem? Niewielki, bowiem wykorzystać można narzędzie Zasady Grupy. Otworzysz je kopiując nazwę tej aplikacji do wyszukiwarki obok Menu Start. W lewym górnym rogu kliknij na "Lokalne zasady komputera". Teraz kliknij "Szablony administracyjne", a następnie "Składniki systemu Windows". Przewiń do samego dołu i znajdź folder "Windows Update". Kliknij, aby rozwinąć drzewo "Windows Update". Teraz kliknij na "Windows Update dla firm". Kliknij element zatytułowany "Wybierz docelową wersję aktualizacji funkcji" dwukrotnie, aby zmienić opcję na aktywną. W polu: "Wersja docelowa aktualizacji funkcji" wpisz 1909 lub 2004, zależnie od wersji systemu, z jakiej korzystasz.

Znacie inne skuteczne sposoby na uniknięcie aktualizacji Windows 10, inne niż przesiadka na Linuxa? ;)