Instalki.pl » Aktualności » Software » Ubuntu dla Raspberry Pi z ogromną zmianą w tym łatwą instalacją
Piątek, 23 Październik 2020 13:58, Wpisany przez Jan Domański
Ubuntu for Raspberry PiUbuntu 20.10 robi wiele dobrego dla maliny.

Wraz z Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla, debiutują też powiązane dystrybucje jak np. Lubuntu 20.10 czy Xubuntu 20.10, ale także specjalna edycja głównego systemu dedykowana lubianym jednopłytowym komputerom z rodziny Raspberry Pi. Ubuntu for Raspberry Pi wprowadza liczne zmiany i jest chyba największa rewolucją od czasów wprowadzenia systemu na malinę.

W końcu natywny Ubuntu Desktop dla maliny


Wcześniej Raspberry Pi do pracy z Ubuntu Desktop wymagał pierwotnej instalacji Ubuntu Server, a dopiero późniejszego dołożenia niezbędnych komponentów. Od teraz można to zrobić za pomocą jednego obrazu w prostszy i szybszy sposób. Ubuntu Desktop 20.10 for Raspberry Pi jest w założeniach od początku desktopem zoptymalizowanym do pracy na malinie. Niestety pewną przeszkodą jest wymóg posiadania komputerka w edycji z 4 GB lub więcej RAM i wersja systemu wyłącznie w 64-bitowej architekturze, co sprowadza się do Raspberry Pi 4 lub Raspberry Pi Compute Module 4, a nie starszych modeli.

Ubuntu for Raspberry PiObecnie natywny desktop tylko w wersji 20.10 x64 wyłącznie dla Raspberry Pi 4 / foto. Canonical

Owocem współpracy Canonical i Raspberry Pi Foundation jest też po prostu lepsze działanie systemu na malinie. Poza koniecznością ręcznego doposażenia instalacji, użytkownicy mogli spotkać się z wieloma problemami podczas pracy. Dzięki możliwościom Raspberry Pi 4 i jego podwersji, moc jest na tyle duża, że malina może stać się niezłym tanim desktopem opartym na ARM. A mimo takiej architektury operującym na popularnym oprogramowaniu znanym z Ubuntu dla platformy x86_64. Zgodnego oprogramowania, które zostało skompilowane na potrzeby ARM powinno z czasem przybywać.

W oczekiwaniu na Ubuntu for Raspberry Pi LTS


Jedynym większym minusem rozwiązania jest bazowanie na krócej wspieranej edycji Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla, a jeszcze nie LTS. Nie mniej Canonical w późniejszym czasie planuje też wydanie specjalnego Ubuntu for Raspberry Pi Desktop jako przyszły LTS. Oprogramowanie można pobrać ze stron Ubuntu Canonical pod tym adresem. Pomocny będzie też Raspberry Pi Imager ze stron fundacji Raspberry Pi do ściągnięcia w tym miejscu.

 

Zobacz również: Rock Pi X. Rywal Raspberry Pi z procesorem Intela obsługujący Windows 10

Źródło i foto: Canonical / Raspberry Pi Foundation