Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 82 zadebiutował. Przeglądarka Mozilli nigdy nie była tak szybka!
Środa, 21 Październik 2020 10:30, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-82
Pobierz nową wersję programu już teraz.

Miesiąc za miesiącem Mozilla udostępnia do swojej przeglądarki kolejne duże aktualizacje. Tak się składa, że firma właśnie po raz kolejny dotrzymała tego harmonogramu. Zadebiutował już bowiem Firefox 82, który wprowadza niejedną istotną zmianę. Przekonajcie się, o jakich zmianach mowa.

Firefox 82 – nowa jakość przeglądania Internetu


Przede wszystkim, dzięki ostatniej aktualizacji przeglądanie Internetu w Mozilli Firefox powinno stać się sprawniejsze. Strony korzystające z layoutu flexbox mają ładować się o 20 procent szybciej, niż dotychczas, przywracanie kart z poprzednich sesji ma przebiegać o 17 procent szybciej, a nowe okna przeglądarki mają otwierać się na urządzeniach z systemem Windows o 10 procent szybciej. Nieźle, nieprawdaż?

Nowości trybu Picture-in-Picture


Rzecz jasna, Firefox 82 to nie tylko zmiany pod względem wydajności. Program doczekał się też nowego przycisku, który pozwala włączyć tryb obraz w obrazie (Picture-in-Picture). Przycisk ten przesunięto również do innego położenia, dzięki czemu jego odnalezienie powinno być łatwiejsze. Samo odtwarzanie filmów w trybie obraz w obrazie na urządzeniach z systemem Windows ma być płynniejsze i lepiej zoptymalizowane (szczególnie z punktu widzenia żywotności baterii w laptopach. To dlatego, że od teraz Firefox używa DirectComposition dla wideo dekodowanego sprzętowo, co zmniejsza zużycie CPU i GPU. Ostatnim dodatkiem do trybu Picture-in-Picture jest nowy skrót klawiaturowy dla użytkowników Maców - Option + Command + Shift + prawy nawias kwadratowy – działający przed rozpoczęciem odtwarzania filmu.

picture-in-picture
Nowy przycisk trybu obraz w obrazie. | Źródło: mat. własne

W nowej wersji Firefoxa nie zabrakło też licznych poprawek bezpieczeństwa oraz mniej istotnych nowości. Wszystkie zostały wymienione w dzienniku zmian, którym Mozilla zdążyła się już podzielić.

Firefox 82 jest oczywiście dostępny do pobrania w naszej bazie z oprogramowaniem.


Źródło: Mozilla, fot. tyt. Canva