Instalki.pl » Aktualności » Software » Chcę pobrać przeglądarkę Edge, a Microsoft mi to utrudnia
Sobota, 17 Październik 2020 12:48, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft edge pobierz
Czy tak to ma wyglądać?

Coś chyba poszło nie tak. Microsoft zamiast na wszelkie możliwe sposoby ułatwiać instalację swojej wcale-nie-tak-już-nowej przeglądarki Edge z silnikiem Chromium, utrudnia to zadanie znaczącej części internautów. Mam tutaj na myśli użytkowników przeglądarek internetowych Google Chrome oraz Mozilla Firefox, którzy według najnowszych statystyk stanowią łącznie ponad 70% wszystkich osób korzystających z sieci. O co chodzi?

Pobranie Edge na Chrome i Firefoxie jest niemałym wyzwaniem


Microsoft w ostatnim czasie zmienił stronę internetową przeglądarki Microsoft Edge. Po wpisaniu frazy "Edge pobierz" lub "Edge download" i przejściu pod adres microsoft.com/pl-pl/edge za pomocą Firefox lub Chrome, oczom Waszym ukaże się komunikat "Wypróbuj teraz" ("Try Now"), który z jakiegoś powodu zastąpił przycisk umożliwiający pobieranie aplikacji. Tak, kliknięcie na niebieski button nie spowoduje, iż narzędzie zacznie pobierać się na dysk Waszego komputera.

edge nowe 1
Nowy komunikat na witrynie, z której wcześniej dało się bez problemu pobrać przeglądarkę Edge. | Źródło: mat. własny

Kliknięcie w przycisk skutkuje otwarciem okna dialogowego, sugerującego w przypadku systemu Windows 10 uruchomienie linku w przeglądarce Edge Legacy. Mowa tutaj oczywiście o przestarzałej wersji przeglądarki Microsoft Edge wykorzystującej silnik EdgeHTML. Wsparcie techniczne dla tej obecnie domyślnej przeglądarki na komputerach z systemem Windows 10 skończy się 9 marca 2021 roku. Gdy spróbujecie kliknąć na link na przeglądarce Chrome lub Firefox, a w systemie nie ma żadnej wersji Edge'a... nic się nie stanie.

edge nowe 2
Jeśli nie masz Edge Legacy lub... nowego Edge, nie pobierzesz stąd przeglądarki internetowej. | Źródło: mat. własny

Reasumując: jeśli korzystasz z Chrome i chcesz pobrać Edge Chromium, musisz uruchomić po drodze Edge'a Legacy i z jego poziomu pobrać plik. Jeśli nie masz Edge'a Legacy... Pozostaje Ci nasza baza plików, z której bez problemu pobierzesz przeglądarkę Microsoftu, korzystając z poniższego odnośnika.


Problemy nie występują u każdego


Witryna internetowa Microsoftu wygląda inaczej z poziomu przeglądarki internetowej Opera i zapewne kilku innych mniej popularnych narzędzi. W przypadku przeglądarki Opera w dalszym ciągu wyświetlany jest przycisk "Pobierz". Nie żartuję, oto dowód.

edge nowe 3
W przeglądarce Opera po staremu. | Źródło: mat. własny

Czy obecna sytuacja jest wynikiem błędu, czy może zwiastunem większych, nie zapowiedzianych jeszcze przez Microsoft zmian? Z pewnością wkrótce się dowiemy.

Jakiś czas temu Edge stał się przeglądarką dostępną także dla użytkowników systemów Windows 7, Windows 8, mac OS, a wkrótce zostanie udostępniony również na Linuxa.

Źródło: mat. własny