Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 udostępnia przestarzałe sterowniki. Microsoft wyjaśnia
Piątek, 16 Październik 2020 12:02, Wpisany przez Maksym Słomski
windows update
Kuriozalna sytuacja.

Użytkownicy systemów Windows mogli od dłuższego już czasu instalować sterowniki dla swoich urządzeń nie tylko z witryn producentów sprzętu, ale także z poziomu systemowego menadżera urządzeń. W Windows 10 funkcja ta z czasem trafiła do sekcji Windows Update, gdzie aktualizacje sterowników zagościły w menu poprawek opcjonalnych. Od jakiegoś czasu widnieją tam przestarzałe wersje sterowników, których instalacja może wywoływać problemy. Co się dzieje?

Przestarzałe sterowniki w Windows Update


Na komputerach niektórych użytkowników systemu Windows 10 pojawiło się zatrzęsienie sterowników firmy Intel z dziwnymi datami. Uwagę zwraca zwłaszcza soft INTEL - System, datowany na... 1968 rok. Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy na liście pod różnymi pozycjami widoczne są sterowniki o identycznych nazwach i wersjach.

sterowniki windows 10
Przestarzałe sterowniki w opcjonalnych aktualizacjach Windows Update są tam umieszczone celowo. | Źródło: Windows Latest

Czy należy instalować przestarzałe sterowniki?


Microsoft zapewnia, że każdy sterownik widniejący w Windows Update to najbardziej dopracowana łatka dla danego urządzenia, ale... należy go instalować tylko wtedy, gdy występują z nim jakieś problemy. Aktualizacje opcjonalne dla Windows 10 dobrze jest instalować wyłącznie w razie doświadczania problemów ze sprzętem. Przeważnie nie są to bowiem poprawki najnowsze, a zapewniające najstabilniejsze działanie. 

Microsoft w oświadczeniu nadesłanym serwisowi Windows Latest informuje, że Windows Update informacje o każdej aktualizacji opcjonalnej pobiera z paczki INF tworzonej przez dostawcę łatki. Większość zawiera oczywiście bliską najnowszej datę, ale w niektórych przypadkach producenci celowo stosują daty wsteczne. Dlaczego? To pozostaje tajemnicą, podobnie jak to, dlaczego niektóre pozycje widnieją na liście dwukrotnie. Przedstawiciele giganta z Redmond rozumieją zamieszanie powstałe z tego powodu i obiecują wprowadzenie zmian.

Źródło: Windows Latest