Instalki.pl » Aktualności » Software » Na tę funkcję Windows 10 czekałem od lat. Jestem pewny, że Ty też
Czwartek, 15 Październik 2020 09:38, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 autostart
Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Lata temu jednym z moich hobby było naprawianie komputerów znajomych. Mam tu na myśli głównie kwestie związane z oprogramowaniem, wynikające z piętrzących się wszelakiej maści zaniedbań. Jedną z podstawowych przyczyn problemów stanowiło na ogół malware uruchamiane wraz ze startem systemu Windows. Microsoft przez lata nie potrafił skutecznie ostrzegać o sytuacjach, w których jakaś apka niespodziewanie pojawia się pośród innych, uruchamianych automatycznie wraz z rozruchem OSu. Nareszcie postanowiono coś z tym zrobić.

Windows 10: ostrzeżenia o programach w autostarcie


Microsoft bez większego rozgłosu wprowadził nową, ważną funkcję do najnowszego buildu wersji preview systemu Windows 10. Oprogramowanie wyświetla teraz dość duży komunikat w prawym dolnym rogu ekranu, tuż nad paskiem zadań. Informuje on użytkownika o fakcie pojawienia się danej aplikacji wśród programów uruchamianych wraz ze startem systemu.

windows 10 powiadomienie
Nowe powiadomienia w Windows 10 ostrzegą użytkownika o pojawieniu się nowej apki wśród programów uruchamianych wraz ze startem systemu. | Źródło: Reddit

"[Nazwa aplikacji] is now configured to run when you log in. To change this later, goto Settings, Apps, Startup" - głosi komunikat w angielskojęzycznej wersji systemu Windows 10.

Co niezwykle istotne, kliknięcie na komunikat natychmiast przenosi użytkownika Windows 10 do miejsca, w którym da się dostosować ustawienia owej aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dane narzędzie z autostartu usunąć.

Jesteś Insiderem? Przetestuj novum już teraz


Nową funkcję Windowsa 10 mogą już testować członkowie programu Windows Insider. Jen Gentleman z Microsoftu napisał na Reddicie, że nowość jest na razie we wczesnej fazie testów i ma swoje ograniczenia. W dalszym ciągu system nie jest w stanie wykryć absolutnie wszystkich narzędzi pojawiających się wśród aplikacji aktywowanych wraz z rozruchem OSu. Z detekcji na tę chwilę wyłączone są usługi, zaplanowane działania oraz programy, które mają uruchomić się przy rozruchu wyłącznie jednorazowo.

Na tę chwilę nie wiadomo kiedy praktyczna zmiana zagości w stabilnej wersji systemu. Prawdopodobnie nastąpi to dopiero w przyszłym roku. Zmiana pozwoli zwiększać świadomość użytkowników systemu Windows 10 - trudno nie oceniać jej pozytywnie.

Sprawdzaj regularnie programy uruchamiane przy rozruchu systemu


Dobrym zwyczajem każdego użytkownika systemu Windows 10 powinno być cykliczne kontrolowanie zawartości sekcji "Uruchamianie" w Menedżerze Zadań. Nadmiar aplikacji uruchamianych wraz ze startem systemu może prowadzić do zwiększonego czasu wczytywania się OSu.

menadzer zadan
Dbaj o minimalną liczbę aplikacji uruchamianych wraz ze startem systemu. | Źródło: mat. własne

Jak usunąć programy z autostartu? Otwórz Menedżer Zadań (wpisz "Menedżer Zadań" w wyszukiwarce systemowej) i przejdź do zakładki "Uruchamianie". Optymalnym będzie wyłączenie narzędzi firm innych niż Microsoft, których aktywacja przy okazji rozruchu systemu nie ma większego sensu. Śmiało możecie deaktywować Skype, Spotify, czy też Steam. Im więcej apek usuniecie, tym szybciej system po włączeniu komputera będzie gotowy do działania.

Źródło: Reddit