Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 na sterydach. Dzięki Microsoft PowerToys zyskasz dostęp do świetnych funkcji
Środa, 14 Październik 2020 09:59, Wpisany przez Jan Mentel
2020-10-14 095647
Narzędzie nie tylko dla power userów.

Dla wielu użytkowników, szczególnie mowa tutaj o tzw. power userach, system Windows 10 nie zapewnia dostatecznej funkcjonalności czy szerokich możliwości związanych z personalizacją interfejsu. W odpowiedzi na powyższe zarzuty Microsoft postanowił udostępnić narzędzie PowerToys, które w kilku kwestiach naprawdę usprawnia działanie i pozwala radykalnie zwiększyć produktywność. Poniżej znajdziecie podstawowe funkcje oraz opis ich możliwości. Co więcej, lektura jest tym bardziej warta uwagi, że przed paroma dniami udostępniono nową wersję oprogramowania, w której pojawiło się kilka naprawdę ciekawych nowości.

Jak zacząć? Pobierz PowerToys za darmo z naszej bazy.

Color Picker


Jest to funkcja pozwalająca próbkować kolory z każdego elementu interfejsu. Z pozycji ustawień programu możemy włączyć lub wyłączyć, ustalić osobny skrót klawiszowy do wywoływania funkcji, a także zmienić formę zapisu z RGB na heksadecymalny.

2 color pick Small

Zasada działania jest bardzo prosta. Po wywołaniu funkcji skrótem klawiszowym Win + Shift + C przy kursorze wyświetli się okno z podglądem barwy oraz jej zapisem. Podgląd możemy przybliżać i oddalać, korzystając z kółka przewijania na myszy. Jeżeli już wybierzemy interesujący nas kolor, zapisujemy go lewym przyciskiem myszy, co skutkować będzie skopiowaniem do schowka. Teraz wystarczy go wkleić np. do notatnika i gotowe.

3 color pick Small

FancyZones


Brakowało wam w Windowsie 10 możliwości dzielenia ekranu na więcej niż dwie części? Funkcja FancyZones rozwiązuje ten problem. Pozwala wydzielać strefy nie tylko w pionie, ale także w poziomie (opcji jest jednak znacznie więcej). W ustawieniach programu mamy bardzo szerokie możliwości dostosowywania, włączając w to m.in. regulację efektu przezroczystości czy koloru, jakim oznaczane będą aktywne strefy.

4 fancyzones Small

Tryb edycji stref możemy uruchomić na dwa sposoby: albo klikając przycisk Launch zones editor, albo skrótem klawiszowym Ctrl + Q. Do dyspozycji mamy aż pięć układów. Oczywiście jesteśmy w stanie ustawić dowolną liczbę wierszy czy kolumn, a nawet szerokość siatki.

5 fancyzones Small

Na samym końcu przechodzimy do umieszczania okien na pulpicie. Wystarczy przytrzymać Shift i prawym przyciskiem myszy chwycić wybrane okno. W tle pojawi się wtedy siatka ze strefami — po upuszczeniu, okno samo dostosuje się do układu. Rozwiązanie bardzo ułatwia życie szczególnie posiadaczom ekranów o dużych przekątnych.

6 fancyzones Small

File Explorer


Funkcja na pewno spodoba się osobom, które na co dzień pracują na plikach z rozszerzeniem svg czy md. Dlaczego? Ponieważ pozwala na umieszczenie podglądu, który wyświetli się po prawej stronie okna Eksploatatora.

7 svg Small

Żeby włączyć podgląd, w pierwszej kolejności w Eksploratorze Windowsa należy wejść w zakładkę Widok, a następnie zaznaczyć Okienko podglądu Po wybraniu pliku z listy po prawej stronie okna pojawi się miniatura. Niby drobnostka, a jak cieszy!

8 svg Small

Image Resizer


Aż ciężko uwierzyć, że funkcji na próżno szukać w domyślnych ustawieniach systemu Windows 10. Image Resizer — jak sama nazwa wskazuje — pozwala na zmianę rozmiaru grafik dla wielu plików jednocześnie. Domyślnie mamy do dyspozycji 4 rozmiary, które możemy dowolnie edytować z pozycji ustawień.

9 zmiana rozmiaru Small

Żeby zmienić rozmiar wielu grafik, zaznaczamy pliki i klikamy prawym przyciskiem myszy. Z menu kontekstowego wybieramy Zmień rozmiar obrazów.

10 zmiana rozmiaru Small

Następnie wyświetli się okno z dostępnymi rozmiarami. Z opcji możemy również wybierać: tylko zmniejsz rozmiar, nie powiększaj, nie twórz kopii, czy ignoruj orientację. Przyznać trzeba, że wszystko działa bardzo sprawnie i pozwala zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.

11 zmiana rozmiaru Small

Keyboard Manager


Funkcja umożliwia szybką “podmianę” klawiszy, możemy także zmieniać działanie domyślnych skrótów klawiszowych, zastępując je własnymi.

12 skróty Small

W celu zmiany działania określonego klawisza, klikamy plus. Następnie należy postępować zgodnie z podanym przykładem.

13 skróty Small

W przypadku skrótów klawiszowych należy postępować dokładnie tak samo jak przy pojedynczych klawiszach. Jedyna różnica polega na tym, że dodatkowo możemy ustawić skrót klawiszowy pod konkretną aplikację.

14 skróty Small

PowerRename


Zmiana nazwy nie musi odbywać się pojedynczo dla każdego pliku, ponieważ PowerToys pozwala robić to hurtowo dla całego katalogu! Przed przystąpieniem do pracy należy jedynie upewnić się, że funkcja jest aktywna oraz (dla ułatwienia) widoczna w menu kontekstowym.

15 zmiana nazwy Small

W katalogu zaznaczamy pliki, klikamy prawym klawiszem i z menu kontekstowego wybieramy PowerRename.

16 zmiana nazwy Small

Jeśli chcemy podmienić konkretny fragment nazwy, wpisujemy go w oknie Search for. Z kolei w oknie Replace with umieszczamy docelową nazwę. Należy także zaznaczyć, że szybko możemy wrócić do oryginału. Wystarczy tylko prawym klawiszem myszy kliknąć pusty obszar okna i wybrać cofnij Zmień nazwę . Bardzo przydatna funkcja!

17 zmiana nazwy Small

PowerToys Run


Domyślna wyszukiwarka oznaczona ikoną lupy w Windowsie na pewno nie jest doskonałym narzędziem. Natomiast o wiele sprawniej z przeszukiwaniem naszych zasobów poradzi sobie PowerToys Run. W ustawieniach tradycyjnie możemy zmienić domyślny skrót klawiszowy (Alt + Spacja) czy np. ograniczyć listę wyników.

18 wyszukiwara Small

Obsługa jest bajecznie prosta. Po wciśnięciu skrótu Alt + Spacja na pulpicie pojawi się pole wyszukiwania. Teraz wystarczy wpisać frazę i gotowe.

19 wyszukiwara Small

Shortcut Guide


Po dłuższym przytrzymaniu klawisza Start na ekranie pojawia się plansza ze skrótami. Zakładka Shortcut Guide pozwala na ustawienie opcji związanych z jej wyświetlaniem. Można np. ustawić czas przytrzymania klawisza potrzebny do wywołania funkcji. Dostępna jest także zmiana jej kolorystyki czy poziomu przezroczystości.

20 skróty klawiszowe Small

Żeby korzystać ze skrótów, nie trzeba uczyć się ich na pamięć. Wystarczy przytrzymać klawisz Start i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na tablicy.

21 skróty klawiszowe Small

Narzędzie Microsoft PowerToys w wersji oznaczonej numerem 0.23.2 dostępne jest do pobrania z naszej bazy oprogramowania.

Źródło: mat własny / foto. Canva Pro