Instalki.pl » Aktualności » Software » John McAfee aresztowany. Kłopoty twórcy znanego antywirusa
Wtorek, 06 Październik 2020 12:08, Wpisany przez Maksym Słomski
john mcafee
To w końcu musiało nastąpić.

John McAfee to amerykański programista i przedsiębiorstwa, który zasłynął przede wszystkim jako twórca firmy McAfee dostarczającej oprogramowanie antywirusowe. Niestety, w ostatnim czasie coraz więcej mówiło się o ciemnych stronach jego życia. Oskarżony o oszustwa podatkowe kandydat na prezydenta USA z 2016 roku został właśnie aresztowany za oszustwa podatkowe.

John McAfee aresztowany w Hiszpanii


75-letni John McAfee został aresztowany w Hiszpanii 3 października na lotnisku w Barcelonie, na wniosek Departamentu Sprawiedliwości USA. Powodem były oskarżenia o nieodprowadzanie podatków od wielomilionowych dochodów. Oskarżenie przeciwko Johnowi McAfee wcześniej skierowała także Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), zarzucając mężczyźnie reklamowanie kryptowalut za pośrednictwem Twittera od listopada 2017 do lutego 2018 roku, bez odpowiedniego oznaczania treści jako reklamowe. Za każdy wpis miał inkasować nawet 105 tysięcy dolarów.

McAfee grozi kara 5 lat pozbawienia wolności. SEC stara się zmusić McAfee do zwrotu wszystkich swoich nieuczciwie zdobytych pieniędzy i zakazać mu udziału w emisji, kupnie lub sprzedaży jakichkolwiek cyfrowych walut lub papierów wartościowych.

McAfee od lat otwarcie przyznawał się do tego, że unika płacenia podatków


Postaci kojarzonej przede wszystkim ze światem nowych technologii od lat towarzyszyły także inne kontrowersje. Mężczyzna mieszkał przez jakiś czas w Belize, skąd przeprowadził się do Gwatemali w wyniku oskarżeń o zabójstwo swojego sąsiada, Grega Faulla. Zarzuty te konsekwentnie odpierał.


Aresztowany John McAfee oczekuje obecnie w Hiszpanii na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Bloomberg, zdj. tyt. Wikimedia Commons, Gage Skidmore (CC BY-SA 2.0)