Instalki.pl » Aktualności » Software » Te smartfony Huawei mogą wkrótce stracić dostęp do Androida. Nadchodzi HarmonyOS
Wtorek, 06 Październik 2020 11:02, Wpisany przez Maksym Słomski
huawei p40 pro
Jesteście na to gotowi?

HarmonyOS to otwartoźródłowy system rozwijany przez firmę Huawei, który ma pomóc jej uniezależnić się od Google. W trakcie wrześniowego Huawei Developer Conference 2020 dowiedzieliśmy się, że wersja beta HarmonyOS zostanie udostępniona programistom jeszcze przed końcem tego roku. Dziś wiemy już, na jakich smartfonach zadebiutuje autorski system Huawei. To bardzo ważna informacja dla Polaków, którzy kupili smartfony Huawei bez dostępu do usług Google. HarmonyOS ma zastąpić Androida na smartfonach z Huawei Mobile Services, pozbawionych Google Mobile Services.

HarmonyOS - które smartfony?


Listę smartfonów i plan aktualizacji urządzeń Huawei do systemu HarmonyOS (znanym także jako Hongmeng OS) zdradził w chińskim serwisie społecznościowym anonimowy leakster. Według jego doniesień, nowe oprogramowanie otrzymają nie tylko najnowsze smartfony, ale także wybrane modele wyposażone w starsze układy Kirin. Wśród wymienionych procesorów znalazł się nawet leciwy już Kirin 710.

Na aktualizację w pierwszej kolejności liczyć mogą posiadacze smartfonów z najnowszym układem Kirin 9000, czyli przedstawicieli serii Huawei Mate 40. W dalszej kolejności będą to sprzęty z procesorami:

  • Kirin 990 5G – seria Huawei P40, seria Mate 30 oraz smartfony Honor
  • Kirin 990 4G (nie wszystkie), 985, 820 (nie wszystkie)
  • Kirin 820 (nie wszystkie), 980, 990 4G (nie wszystkie)
  • Kirin 810, 710 (nie wszystkie)

Koncept nowego Huawet Mate 40 Pro. Jak Wam się podoba? | Źródło: IT Home

Huawei nie skomentowało w żaden sposób powyższych rewelacji.

Oficjalne informacje Huawei o HarmonyOS


Huawei w trakcie HDC 2020 podało, że począwszy od 10 września 2020 roku system HarmonyOS będzie dostępny dla urządzeń z maksymalnie 128 MB RAM, do których zaliczają się wearables (opaski, zegarki) oraz inteligentne telewizory. Do kwietnia 2021 roku wsparcie zostanie rozszerzone o urządzenia dysponujące maksymalnie 4 GB pamięci RAM - wśród nich znajdą się tablety i low-endowe smartfony. Do końca 2021 roku Huawei dostosuje system do wszystkich innych urządzeń.

Źródło: Weibo