Instalki.pl » Aktualności » Software » Crysis zainstalowany w pamięci VRAM karty graficznej GeForce RTX 3090
Poniedziałek, 05 Październik 2020 09:21, Wpisany przez Maksym Słomski
crysis 3 rtx 3090
Przecieram oczy ze zdumienia.

Proszę nie przecierać oczu ze zdumienia, wcale się nie pomyliłem. Jeden z internautów postanowił zainstalować grę Crysis 3 nie na dysku swojego komputera, a w obrębie pamięci VRAM znajdującej się na karcie graficznej NVIDIA GeForce RTX 3090. Tym z Was, którzy nie są na bieżąco: najnowszy układ graficzny dysponuje aż 24 GB pamięci GDDR6X. Jak tego dokonano?

Crysis 3 zainstalowany w pamięci karty graficznej


Dożyliśmy czasów, w których pojedyncze gry nie mieszczą się na dyskach SSD o pojemności 250 GB. Mówię poważnie, rozmiar Call of Duty: Modern Warfare po kilku aktualizacjach przekroczył tę granicę. Tymczasem, efektownie wyglądające "klasyki" sprzed lat da się zainstalować w pamięci VRAM kart graficznych - tych najlepszych, rzecz jasna. Internautka o pseudonimie Strife wykorzystała oprogramowanie GPU RAM Drive, by zainstalować Crysisa 3 w pamięci układu GeForce RTX 3090.

nvidia geforce rtx 3090
NVIDIA GeForce RTX 3090 - flagowa karta nowej generacji. Cena? Od 7029 złotych wzwyż. | Źródło: NVIDIA

W tym celu, Strife utworzyła partycję NTFS o rozmiarze 15 GB na swoim GPU, a potem, jak gdyby nigdy nic, zainstalowała na niej Crysisa 3. To oczywiście nie koniec. Grę udało się bezproblemowo uruchomić w rozdzielczości 4K, w wysokich ustawieniach graficznych. Gra ładuje się błyskawicznie, a GPU-Z podaje, że łączne zużycie pamięci VRAM to 20434 MB - pozostaje więc całkiem spory zapas.


Dlaczego Strife postanowiła zrobić to, co zrobiła? Bo mogła i uznała to za zabawne i niezwykle ciekawe. Jak napisała w założonym przez siebie wątku w serwisie Reddit:

"Nie ma żadnych realnych korzyści z instalacji gier w pamięci VRAM karty graficznej. Sama możliwość wydała mi się czymś fascynującym. Czasy wczytywania się gry i poziomów są identyczne jak w przypadku dysku NVMe. Po cichu liczyłam, że będą odrobinę szybsze, ale zapewne gdzieś istnieje jakiś bottleneck, który to uniemożliwia".

Nieźle, prawda?

Źródło: Reddit