Instalki.pl » Aktualności » Software » Specjalny Menedżer Zadań dla graczy w Windows 10. Sprawdź jak go pobrać
Piątek, 02 Październik 2020 12:27, Wpisany przez Jan Domański
Windows 10 Xbox Game BarDodatkowy widżet w Xbox Game Bar.

Microsoft właśnie pracuje nad nowym rozszerzeniem elementu Xbox Game Bar. Chodzi o szczególny zamiennik dobrze znanego Menedżera Zadań. Jego odpowiednik można wywołać z poziomu stworzonego specjalnie dla graczy menu Xbox Game Bar. Oficjalnie nie jest to jeszcze regularny komponent tej wbudowanej w Windowsa aplikacji, ale w bliżej nieokreślonej nie tak dalekiej przyszłości, powinien nim się stać. Mimo to, już teraz można wypróbować omawianą funkcję.

Xbox Game Bar z nową ciekawą funkcją


Standardowo do Menedżera Zadań przechodzimy skrótami klawiszowymi lub zwyczajnie wyszukując program w Menu Start Windowsa. Najszybsza (choć niedostępna w starszych systemach Microsoftu) kombinacja, to [Ctrl] + [Shift] + [Esc]. Starszą metodą jest [Ctrl] + [Alt] + [Delete], co wywołuje ekran z menu, w którym dopiero możemy wybrać Menedżera Zadań. A jak wejść do odpowiednika z paska Xbox Game Bar? Moduł wywołujemy za pomocą skrótu [Windows] + [G] (literka G do łatwego skojarzenia z nawą funkcji Game Bar). Dopiero tam na pasku odszukujemy ikonę z opisem "Zasoby" (przypomina wskaźnik ze wskazówką z deski rozdzielczej samochodu czy licznik przepustowości łącza w popularnych programach do mierzenia szybkości naszego przyłącza internetowego).

Windows 10 Xbox Game BarTak wygląda cały Xbox Game Bar po włączeniu nowego komponentu (widoczny na środku) / foto. Instalki

Domyślnie pokazuje się w formie zwiniętej, ale klikając na "Pokaż więcej" dostajemy dłuższą listę podzieloną na trzy kategorie (aplikacje, procesy w tle, procesy Windowsa). Opcjonalnie można przypiąć moduł na stałe (podobnie jak część innych widgetów z Xbox Game Bar), aby pokazywał się także po zamknięciu poglądu całego Game Bara. Pasek Xbox nie powoduje wyjścia z gry czy jej zminimalizowania, więc jest ciekawym narzędziem dla graczy, ale nie tylko. Można go wywołać w dowolnym momencie, niekoniecznie tylko podczas odpalenia gry.

Jak zainstalować nowy zamiennik Menedżera Zadań?


Funkcjonalność jest ograniczona w stosunku do pełnego Menedżera Zadań. Dostajemy tylko procentowe wykorzystanie CPU, RAM, dysku i GPU dla każdego z procesów, możliwość jego zamknięcia i trzystopniowe oznaczenie słowne oraz kolorową diodą symbolizujące wpływ danego procesu na zasoby naszego komputera. W pełnej wersji można też np. rozwinąć szczegóły poszczególnych wątków danych zadań (np. przeglądarka internetowa o wielu kartach w Game Bar jest rozpoznawana jako jedność, nie można rozwinąć listy pojedynczych wątków), zobaczyć wykorzystanie sieci, GPU z którego korzysta dany proces, wpływ na zużycie energii, otworzyć lokalizację pliku czy zrobić jeszcze sporo więcej innych rzeczy.

Windows 10 Xbox Game BarWłaśnie tutaj w Xbox Insider Hub powinniśmy aktywować testową rozwojową wersję Game Bar / foto. Instalki.pl

Ale tak jak wspominałem, na razie żeby w ogóle wypróbować opisywaną opcję monitorowania zasobów w Xbox Game Bar, nie wystarczy standardowo odpalić aplikacji skrótem. Najpierw należy zapisać się do betatestów komponentu instalując aplikację Centrum Xbox Insider (Xbox Insider Hub). Otwieramy ją i dołączamy do programu Insider Xbox. Następnie wchodzimy w sekcję "Zawartość programu Insider". Interesują nas w dziale "Aplikacje" pozycje z nazwami "Game Bar" - jedna z dopiskiem "- SDK Development", a druga "(Windows Gaming)". Powinny nas przenieść do zainstalowania specjalnych testowych wersji programów bezpośrednio ze sklepu Microsoft Store. Po instalacji wszystkich komponentów, nowa opcja Menadżera Zadań (a właściwie Zasobów) w Xbox Game Bar powinna być już dostępna.

Zobacz również: Urocze Pikuniku za darmo na Epic Games. Wciągająca platformówka z zagadkami

Źródło: Windowscentral / Foto: własne