Instalki.pl » Aktualności » Software » Dominacja Chrome w końcu słabnie. Przeglądarki internetowe - wrzesień 2020
Czwartek, 01 Październik 2020 10:53, Wpisany przez Maksym Słomski
przegladarki 09 2020
Idą wielkie zmiany?

Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad Internet zmienił się nie do poznania. Nie chodzi oczywiście tylko o jego zawartość, ale także technologie związane z prezentacją oraz przeglądaniem treści. Popularność przeglądarek internetowych zmieniała się mocno w czasie, ale aż do 2009 roku niepodzielnie rządził Internet Explorer z udziałem aż 58,1% rynku. Tak, większość internautów korzystała z narzędzia, które dziś jest obiektem drwin. Od 2009 roku na popularności zaczął zyskiwać Chrome, który po objęciu przewagi z początkiem obecnej dekady nie utracił palmy pierwszeństwa po dziś dzień. Czy sytuacja zaczyna się zmieniać?

Udziały w rynku przeglądarek - wrzesień 2020


Najnowsze dane publikowane przez NetMarketShare rzucają światło na popularność poszczególnych przeglądarek internetowych dla komputerów osobistych we wrześniu bieżącego roku. Pokazują one jasno, że Chrome po przekroczeniu granicy imponujących 70% udziałów zaczyna tracić uznanie internautów. We wrześniu z aplikacji korzystało 69,94% użytkowników PCtów. W sierpniu wynik ten wynosił 70,89%, a w lipcu - 71,11%. Tendencja jest wyraźnie spadkowa. Kto zyskuje kosztem programu Google? Microsoft!

Microsoft Edge z silnikiem Chromium może się pochwalić już 8,84% udziałów w rynku. W sierpniu wynik ten kształtował się na poziomie 8,52%, a w lipcu 8,09%. Wzrost robi wrażenie, ale nie powinien dziwić. Dostarczana wraz z systemem Windows nowa przeglądarka Microsoftu jest naprawdę świetna i w niczym nie przypomina stareńkiego Internet Explorera oraz poprzedniego rozwiązania z wolnym, przestarzałym silnikiem. Powinniście ją wypróbować, serio.

przegladarki 08 2020
Udziały przeglądarek internetowych w rynku komputerów osobistych w sierpniu 2020 roku. | Źródło: mat. własne z NetMarketShare

Firefox? Raz zyskuje, raz traci. Wynik na poziomie 7,19% jest lepszy niż w sierpniu, ale gorszy niż w lipcu bieżącego roku. Podobnie sprawy mają się z przeglądarką Opera, która ma zaledwie 0,97% udziału (spadek z 0,98% w sierpniu). Do lamusa powinien odejść Internet Explorer, ale... nie robi tego. Archaiczne narzędzie zwiększyło udział o 0,09 pp z 3,79 na 3,88%.

przegladarki 09 2020 v2
Udziały przeglądarek internetowych w rynku komputerów osobistych we wrześniu 2020 roku. | Źródło: mat. własne z NetMarketShare

W czołówce nie brakuje rozwiązań "endemicznych" dla rynku chińskiego - QQ i Sogou Explorer, które radzą sobie lepiej od Opery.

Z jakiej przeglądarki internetowej korzystacie i dlaczego?


Jesteśmy ciekawi z jakich narzędzi do przeglądania Internetu korzystacie. Trudno oprzeć się wrażeniu, że osoby interesujące się nowymi technologiami lubią wychodzić poza "oczywiste" wybory w postaci Chrome i Edge'a. Jak przekonalibyście innych do korzystania z przeglądarki internetowej, której używacie na co dzień?

Źródło: NetMarketShare