Instalki.pl » Aktualności » Software » Facebook chce rzeczy, na którą Apple nigdy się nie zgodzi
Sobota, 26 Wrzesień 2020 15:25, Wpisany przez Tomasz Bielski
street view ukrycie domu
I to od lat.

Wraz z oficjalną premierę iOS 14 oraz iPadOS 14, Apple w końcu pozwoliło użytkownikom na zmianę domyślnych aplikacji w oprogramowaniu – sprawa dotyczy między innymi aplikacji do poczty oraz przeglądarki internetowej. Wiele innych kategorii aplikacji takich, jak muzyka, wiadomości, kalendarz i tak dalej, nie doczekały się tego typu zmiany. Okazuje się, że Facebook od lat naciska na amerykańskiego producenta, aby pozwolił mu ustawić komunikator Messenger jako domyślną aplikację do wiadomości. W ostatnich miesiącach tego typu naciski miały stać się jeszcze większe.

Apple stawia na nieco bardziej liberalne podejście

„Uważamy, że ludzie powinni mieć możliwość wyboru różnych aplikacji do przesyłania wiadomości. Każdy z użytkowników powinien móc ustawić swoje domyślne, preferowane rozwiązanie” – taką informację przekazał szef działu Facebook Messenger, Stan Chudnovsky. Według Chudnovsky’ego, Facebook przez lata zwracał się do Apple o umożliwienie ustawienia innej, domyślnej aplikacji do komunikacji na smartfonach z iOS. Odpowiedź zawsze brzmiała: nie.

Dlaczego? Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią jest fakt, iż aplikacja Wiadomości, która jest zintegrowana z iMessage napędza sprzedaż sprzętów z jabłkiem w logo. Oprócz szyfrowanej komunikacji pomiędzy urządzeniami z jabłkiem w logo, amerykańska firma oferuje swoim użytkownikom także technologię FaceTime pozwalająca na szybkie i wygodne rozmowy wideo – bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji.

iphonefacebook2
fot. Anthony Choren - Unsplash

Zezwolenie innym aplikacjom na zastąpienie Wiadomości na iPhone’ach oraz iPadach wymagałoby znacznych zmian w iOS, których Apple raczej nigdy nie wprowadzi. A ponieważ sprawa dotyczy Facebooka, amerykańska firma tym bardziej będzie zachowywała się ostrożnie, w obawie o prywatność swoich użytkowników.

Nie wiadomo, jak dalej potoczy się ta sytuacja, ale widać, że Facebook nie ma zamiaru przestać rutynowo pytać Apple o opisywaną zmianę.

Źródło: TheVerge / fot. Charles Deluvio - Unsplash