Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 81 już jest. Co nowego w przeglądarce Mozilli?
Czwartek, 24 Wrzesień 2020 12:53, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-81
Aktualizacja zaszczyciła i desktopy, i urządzenia mobilne.

Mozilla udostępnia duże aktualizacje do swojej przeglądarki – Firefox – w przybliżeniu co miesiąc. Pod koniec lipca mogliśmy się cieszyć już Firefoxem 79, a pod koniec sierpnia Firefoxem 80. Dotychczasowe tempo aktualizacji zostało zachowane przez firmę i tym razem, bowiem właśnie zadebiutował Firefox 81. Koniecznie sprawdźcie, jakie nowości wprowadza.

Firefox 81 z nowym motywem


Pierwszym z dodatków, których desktopowy Firefox doczekał się w wersji 81, jest nowy oficjalny motyw zmieniający wygląd przeglądarki – Alpenglow. Aby go włączyć, należy przejść do Ustawień programu i z panelu po lewej stronie okna wybrać zakładkę Dodatki i motywy. Warto przypomnieć, że obok Alpenglow i domyślnego motywu Mozilla oferuje motyw Ciemny i Jasny.

„Do naszego zestawu motywów, składającego się dotychczas z motywu domyślnego, jasnego i ciemnego, w tym wydaniu Firefox wprowadza motyw Alpenglow: kolorowy wygląd dla przycisków, menu i okien. Możesz zmienić motyw Firefoxa w ustawieniach lub preferencjach.”, czytamy w opublikowanej przez Mozillę liście zmian.

firefox-motyw
Motyw Aplenglow w przeglądarce Firefox 81. | Źródło: Mozilla

Firefox 81 – inne nowości


Firefox 81 jest również pierwszą edycją przeglądarki Mozilli, która pozwala na zatrzymywanie i odtwarzanie filmów na stronach internetowych z poziomu klawiatury lub przycisków na zestawach słuchawkowych. Inne przeglądarki umożliwiały to od dawna. Dobrze, że Firefox w końcu im pod tym względem dorównał.

Ostatnia z istotnych zmian wprowadzonych w najnowszej aktualizacji Firefoxa dotyczy jego wbudowanej przeglądarki PDF. Przeglądarka ta doczekała się odświeżonego wyglądu oraz wsparcia dla formularzy AcroForm. Spośród tych subtelniejszych zmian warto natomiast wymienić nowe ikony towarzyszące trybowi Picture-in-Picture oraz rozszerzenie listy obsługiwanych typów plików o .xml, .svg i .webp, które umożliwiło otwieranie ich bezpośrednio w Firefoxie.

Rzecz jasna, w Firefoxie 81 nie zabrakło też licznych poprawek związanych z bezpieczeństwem. Na dodatek wersja ta naprawiła kilka błędów, a w tym ten, który powodował zresetowanie domyślnego języka przeglądarki do języka angielskiego po zainstalowaniu aktualizacji.

Firefox 81 – Android i iOS


Należy dodać, że Firefox 81 pojawił się już nie tylko na desktopach, ale również na urządzeniach mobilnych. Wersja przeznaczona na sprzęt z Androidem doczekała się między innymi nowej strony poświęconej pobieranym plikom, powrotu wsparcia dla zewnętrznych menedżerów pobierania, i nie tylko. Wszystkie nowości Mozilla wylistowała na swojej stronie. W przypadku urządzeń z iOS najważniejszą informacją jest to, iż Firefox może zostać teraz ustawiony jako przeglądarka domyślna.

Firefox 81 jest oczywiście dostępny do pobrania w naszej bazie z oprogramowaniem.


Źródło: Mozilla