Instalki.pl » Aktualności » Software » ColorOS 11 oficjalnie zaprezentowany. Sprawdź nowości i plan aktualizacji smartfonów OPPO
Poniedziałek, 14 Wrzesień 2020 13:35, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
ColorOS 11
Całość bazuje na Androidzie 11.

Podczas dzisiejszej internetowej konferencji prasowej firma OPPO zaprezentowała swój nowy system ColorOS 11 bazujący na Androidzie 11. W najnowszej wersji chiński producent obrał koncepcję „Make Life Flow" dając użytkownikom szereg unikalnych funkcji personalizacji interfejsu.

Z ColorOS 11 nie będzie nudy


Nowa wersja systemu, który trafi wkrótce na smartfony OPPO, pozwoli więc tworzyć własne tapety, ekrany always-on-display, czcionki i ikony. Najnowsza wersja wprowadza także kolejne ulepszenia do Trybu ciemnego dostępnego w Androidzie, dodając trzy warianty kolorystyczne i możliwość dopasowania poziomu kontrastu. Z kolei OPPO Relax 2.0 pozwala tworzyć własne kompozycje tzw. białego szumu i oferuje dostęp do bogatej kolekcji odgłosów miast z całego świata.

„Tworząc ColorOS 11, skupiliśmy się na personalizacji interfejsu, co wynikało z potrzeb naszych użytkowników. Interesują ich coraz bardziej zindywidualizowane i unikalne rozwiązania w obszarze sposobów korzystania z telefonu. Zespół, który pracował nad ColorOS, wykorzystał i wdrożył informacje zwrotne od użytkowników dotyczące większej personalizacji interfejsu pod kątem szerszej gamy dostępnych funkcji. Dzięki temu dajemy osobom korzystającym z systemu więcej przestrzeni na realizację pomysłów i pozwalamy im przejąć pełną kontrolę nad swoimi smartfonami.” - komentuje Lynn Ni, kierowniczka zespołu projektowego ds. OPPO ColorOS.

OPPO stawia na wydajność


ColorOS 11 wyposażono w szereg funkcjonalności, które poprawiają wydajność pracy. Wśród nich jest m.in. opcja Three-Finger Translate, która wykorzystuje mechanizm Google Lens – jest to pierwsze wspólne narzędzie stworzone przez OPPO i Google. Funkcja pozwala na zapisanie i przetłumaczenie tekstu poprzez prosty rzut ekranu wykonany za pomocą ruchu trzech palców.

ColorOS 11
Funkcja Three-Finger Translate / foto. OPPO

Kolejną wartą uwagi funkcjonalnością jest Flexdrop – intuicyjne narzędzie umożliwiające realizację kilku zadań jednocześnie. Użytkownicy mogą w tym samym czasie np. oglądać film i wysyłać wiadomości, co docenią wielbiciele kina, ale też zapaleni gracze, którzy nie muszą już przerywać sesji w grze. Z kolei nowe menu kontroli urządzeń pozwala użytkownikom przełączać się pomiędzy różnymi inteligentnymi sprzętami domowymi i sterować ich działaniem bez konieczności pobierania nowych aplikacji.

Flexdrop
Flexdrop – narzędzie umożliwiające realizację kilku zadań jednocześnie / foto. OPPO

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną moc baterii, nowy tryb jej oszczędzania Super Power Saving Mode umożliwia użytkownikom wybranie sześciu aplikacji, które będą działać, gdy akumulator jest na wyczerpaniu. Z kolei funkcja ochrony baterii Battery Guard zapobiega uszkodzeniom, które mogą powstać wskutek długotrwałego ładowania prądem o zmiennym napięciu, ucząc się nawyków posiadaczy urządzeń. Jak to działa? Przykładowo rozwiązanie sprytnie zatrzymuje proces ładowania w nocy, gdy bateria jest naładowana w 80%, i wznawia go, aby w pełni doładować ogniwo akurat na czas pobudki.

UI First 2.0


ColorOS 11 został wyposażony w UI First 2.0, tj. narzędzie, które wykorzystuje oryginalny silnik eliminujący opóźnienia oraz Quantum Animation. Według producenta, funkcja zwiększa o 45% użycie pamięci RAM, co oznacza o 32% wyższy współczynnik przetwarzania i o 17% większą liczbę klatek wyświetlanych na sekundę. Jest to zarazem pierwsze takie rozwiązanie na rynku.

AI App Preloading uczy się natomiast zachowań użytkowników i na tej podstawie wstępnie ładuje najczęściej używane aplikacje, zmniejszając czas potrzebny na ich uruchomienie. Opcja SuperTouch z kolei inteligentnie identyfikuje scenariusze zachowań użytkowników i odpowiednio optymalizuje czas reakcji na dotyk, poprawiając tym samym płynność pracy systemu.

2020-09-14 132933
ColorOS 11 / foto. OPPO

Bezpieczeństwo i prywatność


W ColorOS 11 dostępne są nowe, fabryczne opcje prywatności Androida 11, a także szereg dodatkowych funkcji ochrony prywatności i danych. Funkcja Prywatny System tworzy oddzielny system, w którym druga wersja aplikacji i danych działa niezależnie od oryginału. Funkcjonalność włączyć można wyłącznie po weryfikacji odcisku palca lub podaniu hasła.

Ciekawym rozwiązaniem jest też nowy skrót do blokady aplikacji. Umożliwia on użytkownikom zablokowanie dostępu do nich za pomocą odcisku palca, hasła lub rozpoznawania twarzy. Udoskonalono także system zezwoleń, dodając tymczasowe zezwolenia na zmianę ustawień aparatu, mikrofonu lub dostępu do lokalizacji. Automatyczne resetowanie zezwoleń przywraca domyślne ich ustawienia dla aplikacji, które przez dłuższy czas nie były użytkowane. Aby uniemożliwić złośliwym aplikacjom pozyskanie danych z innych programów, funkcja ograniczonego zapisywania ogranicza dostęp do danych telefonu i żąda zgody użytkownika.

ColorOS 11 - plan aktualizacji


OPPO podaje, że oficjalna wersja Beta oprogramowania pojawi się na rynku za kilka tygodni.

ColorOS 11 będzie udostępniany stopniowo, w pierwszej kolejności będą wyposażone w niego urządzenia z serii Find X2 i Reno3. Docelowo nowy system otrzyma 28 modeli smartfonów, w tym z serii Find, Reno, F i A.

ColorOS 11 plan aktualizacji
ColorOS 11 - plan aktualizacji / foto. OPPO

Zapis dzisiejszej konferencji online możecie obejrzeć na YouTube.Źródło: OPPO