Instalki.pl » Aktualności » Software » MIUI 12 i wygodne przesyłanie plików bez kabla. Jak skorzystać z serwera FTP? [poradnik]
Środa, 16 Wrzesień 2020 09:09, Wpisany przez Patryk Korzeniecki
MIUI 12 licznik FPS Xiaomi
Transfer danych w ramach tej samej sieci.

Do czasu przesiadki na MIUI przesyłałem dane z i do telefonu z wykorzystaniem kabla - podobnie jak zdecydowana większość z Was. Od kiedy jednak zacząłem swoją przygodę z telefonami Xiaomi, to najczęściej korzystam z wbudowanego serwera FTP zamiast łączenia smartfona z komputerem poprzez kabel.

Xiaomi w MIUI 12 (i także wcześniejszych odsłonach systemu) zainstalowało funkcję przesyłania danych bezprzewodowo, z wykorzystaniem łączności Wi-Fi. Rozwiązania bezprzewodowe zwykle są wygodniejsze niż tradycyjne (mam tu na myśli np. słuchawki TWS), jednak serwer FTP wymaga do połączenia adresu IP. A ciągłe wpisywanie go za każdym razem może doprowadzić do białej gorączki.

Można jednak ten proces uprościć. I to bez instalowania dodatkowego oprogramowania - wystarczy laptop lub komputer PC z Windowsem podłączony z tym samym routerem co smartfon Xiaomi.


MIUI 12 i szybsze przesyłanie plików przez Wi-Fi


1. Włączamy serwer FTP na smartfonie. W tym celu odpalamy apkę Pliki. Następnie klikamy trzy kropki w prawym, górnym rogu i wybieramy FTP. Na końcu korzystamy z przycisku Uruchom FTP.

2. Otwieramy eksplorator plików, klikamy prawym przyciskiem myszy w pustym miejscu i wybieramy Dodaj lokalizację sieciowąW nowym oknie klikamy Dalej.

MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowoMIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo
3. Wybieramy 
Niestandardową lokalizację sieciową.

MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo
4. Wpisujemy adres IP widoczny w serwerze FTP odpalonym na smartfonie z MIUI
.

MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo
5. Określamy, czy chcemy logować się anonimowo, czy za pomocą loginu i hasła
. W drugim wypadku podajemy stosowne dane.

MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo
6. Nazywamy połączenie.


MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo
7. Po kliknięciu Zakończ skrót jest już gotowy i powinien być widoczny pod listą dysków. Jeśli nie odznaczyliśmy pola, to automatycznie wyświetli się zawartość smartfona.


MIUI 12 serwer FTP szybsze laczenie bezprzewodowo


MIUI i łączenie przez FTP - uwagi


Pamięć wewnątrzną eksplorujemy podobnie jak po kablu. Niestety, nie ładują się miniaturki obrazów. Wobec czego do przesyłania zdjęć z wakacji lepiej jest wykorzystać przewód USB.

Poza tym serwer FTP potrzebuje podłączenia obu urządzeń do jednego routera lub innego punktu Wi-Fi. Miejmy też na uwadze, że zmiana sieci powoduje zmianę adresu IP serwera. Z tego powodu najlepiej sprawdzi się np. w domu.

Zobacz również: MIUI 12: osiem funkcji, za które uwielbiam system od Xiaomi

Omawiany sposób przesyłania plików jest bardzo praktyczny. Nie musimy spinać obu urządzeń kablem, wystarczy włączyć serwer FTP w smartfonie z systemem MIUI i wejść w przygotowany wyżej skrót. Mimo swoich wad uważam go za ciekawy i wygodny sposób na przesyłanie plików z i do smartfona. Sam z niego często korzystam i od siebie mogę polecić. Do szybkiego wrzucenia kilku plików jest idealny.


Źródło: opracowanie własne