Instalki.pl » Aktualności » Software » Edge Chromium otrzyma kolejną funkcję z klasycznego Edge'a
Piątek, 11 Wrzesień 2020 12:54, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-funkcja
O jakiej mowa tym razem?

W tej chwili, mimo że Microsoft Edge bazujący na silniku Chromium jest domyślną przeglądarką systemu Windows 10, jego użytkownicy wciąż mogą pobrać klasycznego Edge'a i z niego korzystać. Z pewnością kiedyś nadejdzie jednak dzień, w którym dawny Edge ostatecznie odejdzie w niepamięć. Na szczęście, Microsoft stale dopracowuje Edge'a Chromium, dodając do niego nawet najlepsze funkcje z poprzedniego wydania przeglądarki, znanego dzisiaj jako Edge Legacy.

Jak się właśnie okazało, kolejna funkcja z klasycznego Edge'a zmierza do wersji bazującej na Chromium. Użytkownicy kanałów Dev oraz Canary już mogą ją wypróbować.

Otwórz / Zapisz jako / Zapisz / Anuluj


O jaką funkcję chodzi? O funkcję, która przy rozpoczęciu pobierania pliku pyta użytkownika czy ten chce otworzyć plik, zapisać go, zapisać go jako, czy też anulować pobieranie.

Nie wiadomo, kiedy opisana funkcja trafi do stabilnej wersji Edge'a Chromium. Istnieje jednak szansa, że nastąpi to wraz z kolejną dużą aktualizacją przeglądarki.

"Odpowiadając na często powtarzający się feedback, przyglądamy się kwestii wdrażania funkcji ze starszej wersji Microsoft Edge. Jedną z tych funkcji jest ta pytająca użytkowników, czy chcą otworzyć pobierany plik, zapisać go jako, zapisać go jako, czy też anulować pobieranie. W tym tygodniu z radością ogłaszamy, że to ustawienie jest już dostępne w naszych kanałach Dev i Canary! Spodziewamy się, że wszystkie kompilacje wersji 87.0.629.0 i nowszych będą posiadały tę funkcję.", informuje Microsoft.

Zapytanie o opcje pobierania - jak włączyć


Jeżeli korzystacie z przeglądarki Edge Chromium w wersji Dev lub Canary, aby skorzystać z funkcji znanej z klasycznego Edge'a, musicie ją najpierw włączyć. Aby to zrobić, wystarczy że w pasku adresowym wpiszecie tekst o treści "edge://settings/downloads" i zaznaczycie opcję "Pytaj, co robić z każdym pobieranym plikiem".

edge-canary
Aby włączyć opisaną funkcję, należy przejść w wydaniu Dev lub Canary Edge'a Chromium do ustawień pobierania. | Źródło: mat. własne

Kolejna funkcja zmierzająca do Edge’a Chromium


Co ważne, powyższa funkcja nie jest jedyną, która wkrótce trafi do Edge'a Chromium. We wpisie na swoim blogu Microsoft zapowiedział też, że przeglądarka dodatkowo otrzyma możliwość usuwania plików bezpośrednio z jej pomocą.

usuwanie-pliku
Edge Chromium pozwoli na usunięcie pobranych plików bezpośrednio przez przeglądarkę. | Źródło: Microsoft

Po kliknięciu na liście pobranych plików prawym przyciskiem myszy w jedną z pozycji użytkownikom ukaże się między innymi opcja "Usuń plik". Po skorzystaniu z niej plik zostanie usunięty z komputera. Póki co ta funkcja jest dostępna wyłącznie w kanale Dev.

Źródło: Microsoft, fot. tyt. Canva