Instalki.pl » Aktualności » Software » Dlaczego niektórych aplikacji w Windows 10 nie da się usunąć? Microsoft tłumaczy
Wtorek, 08 Wrzesień 2020 14:09, Wpisany przez Maksym Słomski
microsoft twoj telefon jak odinstalowac
Kupujecie to tłumaczenie?

Majowa aktualizacja Windowsa 10 pośród wielu pożytecznych zmian wprowadziła kilka, na których użytkownikom zależało w szczególnym stopniu. Do tego grona bez cienia wątpliwości należy zaliczyć możliwość łatwej deinstalacji wybranych składników systemowych. Użytkownicy systemu Windows 10 2004 mogą bez problemu odinstalować Notatnik, klasyczną aplikację Paint, WordPad i wiele innych mniej lub bardziej popularnych elementów oprogramowania. Dlaczego jednak pewne preinstalowane narzędzia da się błyskawicznie usunąć, a innych nie?

Na to pytanie odpowiada Microsoft


Użytkownicy Windowsa 10 robiący porządki w systemie zauważyli, że od jakiegoś czasu niemożliwym jest usunięcie przeglądarki internetowej Microsoft Edge oraz aplikacji Twój Telefon.

Gigant z Redmond usunął w jednej z ostatnich aktualizacji Windowsa opcję odinstalowania swojej wykorzystującej silnik Chromium przeglądarki, zasłaniając się, a jakże, dobrem użytkownika. Na zaktualizowanej niedawno stronie pomocy technicznej można wyczytać, iż Microsoft Edge to niezbędny komponent systemowy, wykorzystany do wspierania aplikacji polegających na web UI. Jako przykład wymieniono bramki logowania i systemy płatności.

"(...) Ponieważ system Windows obsługuje aplikacje, które opierają się na platformie internetowej, nasza domyślna przeglądarka internetowa jest podstawowym elementem systemu operacyjnego i nie można jej odinstalować."

odinstalowywanie funkcji windows 10
Wiele funkcji i preinstalowanych z systemem Windows 10 aplikacji można łatwo usunąć. Z innymi nie jest tak łatwo. | Źródło: mat. własny

Dlaczego jednak użytkownik nie miałby mieć możliwości wybrania do tych samych zastosowań alternatywy z silnikiem Chromium - na przykład Google Chrome? Najwyraźniej w grę wchodzą kwestie natury czysto technicznej.

Nieco bardziej kontrowersyjnym wydaje się blokowanie opcji odinstalowania programu Twój Telefon. W tym przypadku przedstawiciele Microsoftu mówią o głębokiej integracji narzędzia z systemem. Ma ona na celu "poprawę doznań korzystania z wielu różnych urządzeń jednocześnie."

Ja takiego tłumaczenia nie kupuję i Wy też nie musicie.

Aplikacje wciąż da się usunąć komendą w PowerShell


Usuwanie domyślnie zainstalowanych aplikacji w Windows 10 za pośrednictwem PowerShell jest naprawdę proste, jednak nie polecamy tego działania początkującym. Jakiś czas temu przed usuwaniem Microsoft Store tą metodą ostrzegał Microsoft.

Źródło: Microsoft 1, 2