Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 ostrzega przed blokowaniem telemetrii. Wszystko dla dobra użytkowników.
Wtorek, 08 Wrzesień 2020 12:47, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 defender telemetria
Nie ma tu złych intencji.

System Windows 10 nie ma najlepszej opinii jeśli chodzi o poszanowanie prywatności jego użytkowników. Wszelkiej maści poradniki dotyczące tematu wyłączenia telemetrii w Windows 10 nie biorą się znikąd. Microsoft przemyca nowe metody na pobieranie danych konsumentów w aktualizacjach do swojego systemu, często nikogo o tym nie informując. Na osoby deaktywujące narzędzia telemetryczne w Windowsie czeka od teraz niespodzianka.

Microsoft przestrzega przed wyłączaniem telemetrii


Producent oprogramowania uważa telemetrię za niezbędną do poprawnego rozwoju Windowsa 10 i nieustannego poprawiania jego jakości. Amerykańska firma interesuje się przede wszystkim danymi dotyczącymi sprzętu użytkownika - procesora, pamięci, dysków oraz jego konfiguracji. Dane są szyfrowane i pozwalają Microsoftowi skutecznie diagnozować problemy związane z bezpieczeństwem i kompatybilnością.

Ostatnio w Windows 10 wprowadzono intrygującą zmianę. Wbudowane oprogramowanie antywirusowe Microsoft Defender wysyła ostrzeżenie w sytuacji, gdy użytkownik systemu próbuje ręcznie zablokować przesyłanie danych telemetrycznych poprzez edycję pliku HOSTS. Co więcej, uniemożliwia tym samym szybkie zapisanie zmian. Próba ich dokonania skutkuje zaprezentowaniem komunikatu o zagrożeniu o nazwie "SettingsModifier:Win32/HostsFileHijack". Użytkownik musi potwierdzić wykonywaną przez siebie akcję dodatkowym kliknięciem.

windows defender telemetria
Ostrzeżenie o modyfikacji pliku HOSTS wyświetlane od teraz przez Microsoft Defender. | Źródło: Windows Latest

Narzędzie regularnie ma skanować HOSTS w poszukiwaniu wszelakich modyfikacji i wyświetlać monit w razie wykrycia w nim nieprawidłowości.

Oręż przeciw świadomemu użytkownikowi? Zapewne nie


Niektórzy doszukują się tutaj złych intencji. Mi wydaje się natomiast, że gigant z Redmond chce zminimalizować ryzyko edycji pliku HOSTS przez malware, a co za tym idzie przekierowania informacji o użytkowniku systemu w niepowołane ręce. Gdyby dostawca oprogramowania chciał zabronić definitywnie wszelakich zmian w omawianym tu pliku, to... nie pozwalałby ich dokonywać.

Microsoft oficjalnie nie zezwala na deaktywację pobierania danych telemetrycznych. Użytkownik może jednak w dowolnym czasie usunąć wszelkie dane diagnostyczne, które do określonego momentu zostały zebrane przez system Windows.

Źródło: Windows Latest