Instalki.pl » Aktualności » Software » Kiedy prawo jazdy w telefonie? Jest ostateczna decyzja
Sobota, 05 Wrzesień 2020 12:37, Wpisany przez Maksym Słomski
prawo jazdy w telefonie
Świetna wiadomość.

Kierowcy, przygotujcie się na zmiany i mikołajkowy prezent od Ministerstwa Cyfryzacji. Pamiętacie poruszany przez nas kilkukrotnie temat prawa jazdy w aplikacji mobilnej? W połowie sierpnia Sejm przegłosował poprawki związane z nowymi przepisami o ruchu drogowym z tzw. "pakietu deregulacyjnego dla kierowców", dot. zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Teraz swój podpis pod dokumentem złożył minister cyfryzacji, Marek Zagórski. W związku z tym poznaliśmy datę wejścia nowych przepisów w życie.

Prawo jazdy w telefonie - od kiedy?


Od 5 grudnia kierowcy w Polsce nie będą musieli wozić ze sobą prawa jazdy - będą mogli mieć je w swoim telefonie, w aplikacji mObywatel! O sprawie z entuzjazmem mówi szef Ministerstwa Cyfryzacji:

"Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz zrobiliśmy kolejny krok. Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam."Mam przyjemność uczestniczyć w programie pilotażowym mPrawa Jazdy i powiem krótko: jeśli Ministerstwo Cyfryzacji zrobiło coś dobrze, to są to właśnie ta i wszystkie inne funkcje zawierające się w ramach aplikacji mObywatel. Swoimi wrażeniami na temat nowych funkcji dzieliłem się tutaj.

Czym jest mPrawo Jazdy?


mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel to wirtualna wersja dokumentu poświadczającego uzyskane uprawnienia drogowe. Zawiera informacje dot. imienia i nazwiska kierowcy, daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, a także kategorii prawa jazdy oraz ważności dokumentu. Widnieje tam także status blankietu, jego numer, data wydania prawa jazdy, data ważności oraz organ wydający. To wszystkie informacje, które zawarte są również na fizycznym prawie jazdy.

Usługa mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Innym novum w apce mObywatel jest moduł Punkty karne. Dzięki niemu obywatel może zobaczyć liczbę aktywnych punktów karnych, a po kliknięciu na przycisk "Pokaż wszystkie naruszenia" uzyska wiedzę na temat tego ile punktów otrzymał w jakich okolicznościach. Widnieje tam również komunikat dotyczący tego, kiedy wystawiono dany mandat, jaka była jego podstawa prawna i kiedy punkty stracą ważność.


Usługa Punkty Karne w aplikacji mObywatel. | Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Jak korzystać z mPrawa Jazdy i innych mDokumentów?


Do korzystania z aplikacji mObywatel potrzebujecie Profilu Zaufanego. Tłumaczyliśmy już w jednym z naszych wpisów jak założyć Profil Zaufany i dlaczego warto to zrobić. Moim zdaniem to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce pozbyć się z portfela paru kart i nosić je wszystkie w pamięci smartfonu.

Przypominam, że narzędzie daje dostęp do eRecepty, mTożsamości, mPojazdu, czy też praktycznych porad w sekcji "Polak za granicą". mPrawo Jazdy i Punkty karne zostaną udostępnione wszystkim Polakom w późniejszym czasie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji