Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 idzie z duchem czasu. Nadchodzi wyszukiwanie GIF-ów i pisanie głosowe
Piątek, 04 Wrzesień 2020 09:30, Wpisany przez Piotr Malinowski
windows 10 gif 2Drobne, ale ważne nowości.

Microsoft postanowił zabrać się za ulepszanie funkcji pozwalających na „wyrażanie siebie”. Wszystko zaczęło się około trzech lat temu, kiedy to do Windowsa 10 wprowadzono opcję pisania nie tylko literami i cyframi, ale także emotikonami. Od tamtego czasu całość uległa znacznej poprawie, lecz jak twierdzi koncern – „to dopiero początek”.

Windows 10 - kompilacja 20206, co nowego?


Kompilacja 20206 ma być tego dowodem. Zdecydowano się na uaktualnienie ekranu wyboru emoji i innych znaków do Fluent Design. Dzięki temu okno prezentuje się nowocześniej i – co najważniejsze – zgodnie z resztą oprogramowania. Jak możemy wyczytać na blogu giganta z Redmond, poprawiona została także dokładność wyszukiwania emoji w obsługiwanych językach. Do tej pory element ten nieco szwankował.

Co ciekawe, od teraz istnieje możliwość wyszukiwania animowanych GIF-ów. W jaki sposób? W identyczny co emotikony – poprzez wciśnięcie kombinacji przycisków Windows + [.] lub Windows + [;]. Wtedy na ekranie pojawi się selektor, który pozwoli na szybkie znalezienie reakcji na np. wiadomość znajomego. Algorytm ma być cały czas uaktualniany w oparciu o najnowsze trendy i popularne hashtagi.

windows 10 gif 1Nowy selektor emoji i GIF-ów l Źródło: Microsoft

Jak możecie zobaczyć na powyższej grafice, dotychczas niezbyt efektywny selektor wzbogacił się również o sekcję Schowek. Oczywiście nadal można aktywować go za pomocą Windows + V, lecz najprawdopodobniej Microsoft chciał stworzyć swoiste centrum komunikacyjne i nie zmuszać użytkowników do używania wielu skrótów.

Zobacz również: Microsoft potwierdza problemy z internetem w Windows 10 (2004)


To nie wszystko. Koncern zaprezentował również pisanie głosowe, czyli ulepszoną wersję dotychczasowego dyktowania. Funkcja umożliwiać ma „bezproblemowe pisanie głosem wszędzie tam, gdzie na komputerze znajduje się pole tekstowe”. Tutaj także mamy do czynienia z dostosowaniem nowości do Fluent Design.

windows 10 pisanie 1Ekran pisania głosowego l Źródło: Microsoft

Oprócz tego pisanie głosem oferować będzie automatyczną interpunkcję oraz podobno „niezawodne” wykrywanie mowy. Niestety na razie polski język nie jest wspierany – miejmy nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

windows 10 pisanie 2Wspierane komendy przy pisaniu głosowym l Źródło: Microsoft

Usprawnieniu ulegnie także klawiatura ekranowa, która wzbogaci się o możliwość wybrania emoji oraz GIF-ów. Postarano się rzecz jasna o unowocześnienie poprzez przystosowanie do Fluent Design.

windows 10 klawiatura 1Odświeżony wygląd klawiatury ekranowej l Źródło: Microsoft

Microsoft nie podaje konkretnie harmonogramu debiutu funkcji w stabilnej wersji systemu Windows 10.

Źródło i foto: Microsoft