Instalki.pl » Aktualności » Software » iOS 13.7 udostępniony. Ma wbudowaną funkcję śledzenia kontaktów ludzkich - funkcją do zwalczania pandemii
Środa, 02 Wrzesień 2020 11:51, Wpisany przez Maksym Słomski
ios 13.7
Czy to powód do niepokoju?

Jeszcze w kwietniu firmy Google i Apple zapowiedziały wprowadzenie do swoich systemów Android i iOS funkcji pozwalających na śledzenie ludzi, z których korzystać miały rządy państw. Chodziło wtedy o zintegrowanie z oprogramowaniem technologii monitorowania kontaktów międzyludzkich, umożliwiającej kontrolę i ograniczanie rozprzestrzeniania się trwającej pandemii. Do tej pory użytkownik smartfonu na własną rękę instalować musiał specjalne aplikacje pokroju polskiej aplikacji rządowej ProteGO Safe, która... okazuje się zaskakująco nieskuteczna. Wraz z udostępnieniem najnowszej aktualizacji systemu iOS, osoby korzystające ze smartfonów Apple nie będą musiały instalować żadnego dodatkowego narzędzia, aby otrzymywać ostrzeżenia. W teorii.

iOS 13.7 udostępniony z nową funkcją do zwalczania pandemii


Wszyscy posiadacze smartfonów iPhone 6S i nowszych już teraz mogą pobierać oprogramowanie iOS w wersji 13.7. O ile w iOS 13.5 deweloper udostępnił jedynie API, za pomocą którego programiści mogli tworzyć swoje autorskie apki namierzające spotkania poszczególnych użytkowników telefonów, to teraz stosowna opcja została trwale zintegrowana z systemem. Co ważne, funkcja działa obecnie jedynie na terytoriach stanów Virginia, Nevada, Maryland i Waszyngtonu. Tak, władze poszczególnych stanów (i krajów) muszą wyrazić chęć współpracy z Apple, tak samo jak będą musiały to zrobić w przypadku rozwiązania Google. Trudno przypuszczać, że polski rząd zrezygnuje ze swojej apki ProteGO Safe na rzecz uniwersalnego rozwiązania firm z Mountain View lub Cupertino.

apple ostrzezenia covid
Funkcja ostrzeżeń o potencjalnym zagrożeniu bycia zainfekowanym koronawirusem w oprogramowaniu iOS 13.7. | Źródło: Apple

Dzięki nowej funkcji użytkownicy iOS 13.7 zostaną powiadomieni o tym, że przebywali przez jakiś czas w pobliżu osoby, u której zdiagnozowano koronawirusa SARS-CoV-2 - bez konieczności instalowania dodatkowej apki pokroju ProteGO. Oczywiście powiadomienie zostanie wysłane, o ile tylko osoba zakażona zaznaczy w swoim smartfonie (z aktywną omawianą tu funkcją) stosowną rubrykę i postanowi anonimowo poinformować o tym innych. Jak pokazują statystyki polskiej apki ProteGO, o infekcji w Polsce informuje ostatnio średnio 4 zakażonych na każde 10 000 osób.

A co z Androidem?


Google zapowiada przygotowanie analogicznej opcji dla smartfonów z systemem Android 6.0 lub nowszym jeszcze we wrześniu. Początkowo zadebiutuje ona zapewne jedynie w Stanach Zjednoczonych, ale z czasem na pewno pojawi się także w Europie.

Ważne: w obu przypadkach śledzenie kontaktów za pośrednictwem technologii Bluetooth będzie domyślnie wyłączone. Tyle dobrze. Ani Apple, ani Google mają nie zbierać żadnych danych, a wszystkie informację powinny być anonimizowane.

Źródło: mat. własny, Apple