Instalki.pl » Aktualności » Software » Dokumenty Google ze świetnymi udogodnieniami dla niewidomych
Wtorek, 01 Wrzesień 2020 10:48, Wpisany przez Piotr Malinowski
dokumenty google nowosci 2Super!

Osoby niewidome lub słabowidzące niewątpliwie mają ograniczone możliwości w zakresie korzystania ze sprzętów elektronicznych i przeróżnych usług. Deweloperzy często jednak decydują się na wprowadzenie do swoich programów funkcji, które choć trochę ułatwiają nawigację osobom z niepełnosprawnościami. Wygląda na to, że takie usprawnienia już niedługo zagoszczą w Dokumentach Google.

Dokumenty, Prezentacje i Arkusze z usprawnieniami dla słabowidzących


Aplikacja od dłuższego czasu obsługuje alfabet Braille’a, lecz do tej pory nie sprawował się on dosyć dobrze. Koncern zdaje sobie z tego sprawę i zapowiedział właśnie szereg poprawek i zmian w tym zakresie. Przede wszystkim ma pojawić się zupełnie nowy skrót, za którego pomocą jeszcze łatwiej będzie można aktywować alfabet Braille’a (Ctrl + Alt + H). Warto zaznaczyć, że zadziała on zarówno w Dokumentach, jak i Arkuszach oraz Prezentacjach Google.

dokumenty google nowosci 1Aktywacja alfabetu Braille'a jest teraz nieco trudna l Źródło: wł.

Po skorzystaniu ze skrótu, usługi informować będą o wszystkich akcjach. Mowa tu o miejscu, gdzie został przesunięty kursor, popełnionych błędach ortograficznych i różnych sugestiach. Funkcje werbalne udoskonalone zostaną także w kilku innych miejscach. Google głosowo informować ma o np. liczbie zaznaczonych komórek w Arkuszach czy treści znajdujących się w danych polach.

Ponadto zaimplementowane zostaną liczne poprawki do już istniejących ułatwień dla osób słabowidzących lub niewidomych. Wszystkie powyżej opisane funkcje mają trafić do wszystkich użytkowników już w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Warto więc regularnie sprawdzać u siebie ich obecność.

Skąd pobrać?


Dokumenty, Prezentacje oraz Arkusze Google w wersji na system Android pobierzecie z naszej bazy plików:

 

 


Źródło i foto: Google