Instalki.pl » Aktualności » Software » Pendrive multiboot z kilkoma ISO? Z programem Ventoy, to banalne
Wtorek, 25 Sierpień 2020 20:42, Wpisany przez Jan Domański
VentoyProsty sposób na wiele systemów z jednego USB.

Co robicie, kiedy instalujecie Windowsa czy Linuxa, ewentualnie przy chęci odpalenia jakiegoś systemu live lub bootowalnego narzędzia ratunkowego? Zapewne prawie nikt już nie nagrywa obrazów ISO na płyty DVD, bo o wiele wygodniej jest stworzyć bootowalnego pendriva (ewentualnie kartę pamięci) z naszym systemem.

Z Ventoy w moment zrobisz bootowany pendrive z wieloma ISO


Ba, Windows 10 ma nawet własne oficjalne narzędzie Windows 10 Media Creation Tool do pobierania i tworzenia pliku ISO lub bezpośrednio pamięci flash z najnowszą wersją OS. Ale co zrobić, jeśli chcemy na jednej pamięci flash zapisać kilka bootowalnych ISO? Zrobienie sobie paczki np. z Windowsem 10, Windowsem 7 i Ubuntu jest oczywiście możliwe, ale trudniejsze i mniej wygodne.

VentoyWłączmy program i instalujemy odpowiednie komponenty na pendrivie / foto. Instalki.pl

No chyba, że użyjemy Ventoy. To nowy program opublikowany ostatniej wiosny, który niedawno zyskał wersję 1.0.19 i pozwala na bardzo proste stworzenie multibootowalnego pendriva z kilkoma obrazami do wyboru. Obsługuje też bez problemu pliki ISO o większej wadze niż 4 GB. Jego użytkowanie jest banalnie proste, a także wygodne i szybkie.

Proste dodawanie obrazów jak kopiowanie plików


Nie jest to typowy "nagrywacz" ISO na pamięć flash jak np. popularny Rufus czy kombajn w postaci UltraISO. Zasada działania opiera się na instalacji bootowalnego programu na pendrivie, który odpala zwyczajnie skopiowane na pamięć ISO. Umieszczamy je na miejscu tak jak zwykłe pliki metodą kopiuj/wklej. Wystarczy tylko używać przy nazwach plików standardowych znaków ASCII i wystrzegać się spacji (zamiast niej np. podkreślenie dolne lub myślnik) i wszystko automatycznie wyląduje na liście do bootowania.

VentoyObrazy ISO kopiujemy po instalacji programu na pendrvia jak zwykłe pliki / foto. Instalki.pl

Nie trzeba za każdym razem od nowa nagrywać bootowalnych obrazów, więc chociażby chcąc wymienić obraz Ubuntu na nowszy, zwyczajnie jeśli chcemy kasujemy stary i kopiujemy nowy plik ISO na pendriva. Można nawet stosować katalogi, ale również należy przestrzegać rygoru niestosowania pewnych znaków.

Uniwersalność i działanie na Windowsie oraz Linuxie


Ventoy obsługuje w zasadzie wszystkie popularne systemu z rodziny Windows, BSD, Linux i inne czy różne narzędziowe ISO. W obecnej chwili przetestowanych jest 475 obrazów ISO. Wszystkie działają w trybie Legacy, choć pojedyncze bardziej egzotyczne mają problemy w trybie UEFI. W zasadzie opisywanego rozwiązania można używać w ciemno. Najnowszą wersję programu Ventoy pobierzecie z naszej bazy. Jest dostępny dla Windowsa i Linuxa.

VentoyWszystkie ISO z katalogu są dostępne i dobrze działają / foto. Instalki.pl

A co przy aktualizacji Ventoy? Nic strasznego. Po prostu uruchamiamy nową aplikację i aktualizujemy instalację na pendrivie. Nie wpłynie to na skopiowane ISO. Jeśli chcemy znów używać naszej pamięci flash w zwykły sposób, możemy odinstalować Ventoy z pendriva, co przy okazji wyczyści całą pamięć, więc też skopiowane ISO.

Zobacz również: Ogromna walizka PC. "Mobilna" stacja robocza a-XP z AMD Threadripper

Źródło i foto: Ventoy / własne