Instalki.pl » Aktualności » Software » Szybkie pisanie na klawiaturze. Ta strona nauczy Cię pisać bezwzrokowo
Niedziela, 23 Sierpień 2020 12:44, Wpisany przez Maksym Słomski
nauka szybkiego pisania
Skuteczna, darmowa metoda.

Nauka szybkiego pisania bezwzrokowego na klawiaturze to proces żmudny i przeważnie długotrwały. Oczywiście istnieje kilka metod na jego przyspieszenie, a jedną z nich są przeróżne aplikacje pomagające zgłębić tajniki tej sztuki. Znaleźliśmy ciekawą witrynę internetową, która powinna poprawić Wasze umiejętności w piorunującym tempie.

Keybr uczy szybkiego pisania bezwzrokowego


Jak nauczyć się pisać bez patrzenia na klawisze? Właśnie tak! Wystarczy odwiedzić witrynę keybr.com i zacząć korzystać z tamtejszej aplikacji. Zacznijcie od krótkiego testu, a następnie zacznijcie trenować. Z czasem zaczniecie pisać szybciej bez odrywania wzroku od ekranu, robiąc przy tym coraz mniej błędów.

Pisanie bezwzrokowe zakłada przede wszystkim znajomość pozycji podstawowej przy pisaniu. Palce lewej dłoni powinny spoczywać na klawiszach ASDF a prawej na JKL;. Każdy palec ma ściśle określony zakres przycisków, co prowadzi do wytworzenia pewnych automatyzmów u piszącego, co z kolei przekłada się na przyspieszenie ruchu palców i zmniejszenia liczby błędów.

pisanie
Aplikacja do nauki szybkiego pisania na klawiaturze Keybr. | Źródło: mat. własny z keybr.com

Mówi się, że zaledwie kilkadziesiąt godzin ćwiczeń wystarczy do tego, aby znacząco poprawić tempo pisania. Jeśli jeszcze nie napisaliście pracy magisterskiej lub licencjackiej, to ta umiejętność z pewnością Wam się przyda.

Jak szybko można pisać na klawiaturze? Najlepsi osiągają wyniki powyżej 700 znaków na minutę, ale na turniejach zdarzają się rezultaty na poziomie ponad 1000 uderzeń na minutę. Posiadaczką Rekordu Guinnessa jest Barbara Blackburn, która na klawiaturze w układzie Dvoraka osiągnęła wynik na poziomie 1060 znaków na minutę.

Kilka ciekawostek


Warto wiedzieć, że spację według założeń uruchamia się kciukiem przeciwnej ręki do tej, która obsługiwała ostatnio użyty klawisz. Klawisz Shift powinno się uruchamiać małym palcem ręki przeciwnej do tej, która obsługuje dany klawisz, który chcemy powiększyć. Co jeszcze? Po Control najlepiej sięgać małym palcem, a Alt - kciukiem.

Metodę pisania bezwzrokowego wymyślił i zastosował po raz pierwszy w 1876 roku stenograf sądowy Frank McGurrin.

Jak szybko potraficie pisać na klawiaturze? Ile znaków na minutę jesteście w stanie wstukać?

Źródło: mat. własny