Instalki.pl » Aktualności » Software » Apple żąda wprowadzenia mikropłatności do WordPressa na iOS i blokuje aplikację
Sobota, 22 Sierpień 2020 10:34, Wpisany przez Maksym Słomski
wordpress ios
Absurdalny powód.

Wiecie dlaczego Fortnite zostało usunięte ze sklepów App Store i Google Play? Powodem było intencjonalne omijanie zintegrowanych z nimi systemów płatności przez Epic Games, celem uniknięcia płacenia 30-procentowej prowizji. Tak, zarówno Apple jak i Google czerpią krocie z tytułu mikropłatności oferowanych w aplikacjach i obaj giganci skrupulatnie pilnują przestrzegania związanych z nimi zasad. W przypadku aplikacji Wordpress dla iOS Apple jednak przesadziło.

WordPress dla iOS bez aktualizacji - kuriozalny powód


Współzałożyciel Wordpressa, Matt Mullenweg, poinformował właśnie, że aplikacja Wordpress dla iOS umieszczona w sklepie AppStore nie może zostać zaktualizowana. Apple niespodziewanie postanowiło zablokować możliwość jej edycji do czasu wprowadzenia w niej... systemu mikropłatności. Zdumiewającym w tej sprawie jest fakt, że apka jest w całości darmowa, nie ma na celu promowania płatnej zawartości i ma pozwalać wyłącznie na wygodne tworzenie i zarządzanie stronami. O co w takim razie chodzi?

Matt Mullenweg informuje, że Apple najprawdopodobniej nie podoba się sprzedaż domen .com, którą oferuje WordPress na swojej... stronie internetowej. To właśnie z tego względu przedstawiciele korporacji z siedzibą w Cupertino uznali, że WordPress powinien dzielić się z nią swoimi dochodami. Dlaczego jednak Apple miałoby otrzymywać procent od zysków?


Prawdopodobnym jest, że za pośrednictwem aplikacji da się przedostać na stronę internetową - zapewne poprzez hiperłącza w dokumentacji. Przedstawiciele WordPressa zaproponowali Apple usunięcie połączeń, jednakże dla właściciela App Store okazało się to działaniem niewystarczającym.

Co dalej z WordPressem dla iOS?


Mullenweg bierze pod uwagę różne rozwiązania. Jednym z prawdopodobnych wydaje się... wprowadzenie mikropłatności do apki - najpewniej w formie sprzedaży pluginów. Pod uwagę brany jest ponoć także rebranding narzędzia. Co stanie się dalej, pokaże czas. Jedno jest pewne: postępowanie Apple jest, delikatnie mówiąc, wysoce kontrowersyjne.

Na wojnę z Apple ruszyło w ostatnim czasie nie tylko Epic Games. Stosowne działania przeciwko praktykom tej firmy zapowiedział Facebook.

WordPress dla urządzeń mobilnych


Aplikację WordPress w wersji na Androida pobierzecie z za pośrednictwem naszej bazy danych. Wariant dla iOS dostępny jest w App Store.


Źródło: Twitter