Instalki.pl » Aktualności » Software » Koncept nowego interfejsu UAC w Windows 10 jest piękny. Ma jeden mankament
Niedziela, 23 Sierpień 2020 14:22, Wpisany przez Maksym Słomski
uac windows 10 koncept
Istotny detal.

Kontrola konta użytkownika jest komponentem ochronnym wprowadzonym w systemie operacyjnym Windows Vista i obecnym także w Windows 7, Windows 8 i Windows 10. W założeniu jego zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa poprzez ograniczenie dostępu do aplikacji do czasu, w którym administrator danego systemu nie autoryzuje do nich dostępu. Lata mijają, a firma z Redmond nie kwapi się do unowocześnienia jego interfejsu. Sprawy w swoje ręce postanowił wziąć jeden z bardziej rozpoznawalnych autorów przeróżnych konceptów związanych z Windowsem.

Koncept UAC - tak mógłby wygląda interfejs kontroli konta użytkownika


Zee-Al-Eid Ahmad Rana podzielił się pracą swojego autorstwa za pośrednictwem Reddita. Koncept prezentuje znacząco przeprojektowane od strony wizualnej okno UAC, wyświetlające zapytanie o udzielenie aplikacji pozwolenia do dokonywania zmian w systemie.

koncept uac
Koncept interfejsu kontroli konta użytkownika w Windows 10. | Źródło: Reddit

Projekt jest bez dwóch zdań estetyczny, nowoczesny i minimalistyczny, ale komentujący go internauci słusznie zwracają uwagę na istotny mankament. Zaprezentowany na koncepcyjnej grafice UAC nie informuje w dostateczny sposób o potencjalnym zagrożeniu, wynikającym z przyznania programowi uprawnień. Jest to przy okazji także problem bieżącego rozwiązania.

W wątku na Reddicie kilka osób stwierdziło, że proponowane UI wygląda identycznie jak w Gnome lub KDE. Zgadzacie się z tym? W moim odczuciu grafika faktycznie nieco trąci Linuxem.

Źródło: Reddit