Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe opcje graficzne w Windows 10. Insiderzy już je testują
Wtorek, 18 Sierpień 2020 10:13, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 ustawienia graficzne
Użyteczna nowość.

Obecnie zaawansowani użytkownicy systemu Windows 10 wszelkiej maści zmian sposobu działania karty graficznej dokonują z poziomu oprogramowania towarzyszącemu sterownikowi graficznemu. To właśnie z poziomu Panelu sterowania NVIDIA posiadacze kart GeForce wybrać mogą domyślne GPU (zintegrowane lub dedykowane) dla każdej z aplikacji. Przedstawiciele Microsoftu uznali, że taka funkcja powinna być zintegrowana z systemem.

Wybór karty graficznej dla danej aplikacji


W tym tygodniu firma Microsoft udostępniła nowy Windows 10 Insider Preview Build (20190). Jedną z najistotniejszych z wprowadzonych w nim zmian jest zaawansowana kontrola nad wszystkimi układami graficznymi, z których korzysta komputer. Wyboru GPU dla danego programu w najnowszym buildzie testowym Windows 10 dokonuje się z poziomu menu Ustawienia -> System -> Ekran -> Ustawienia Grafiki -> Gry -> Ustawienia graficzne.

windows 10 wybor gpu
Nowe ustawienia graficzne w najnowszym buildzie Windows 10 przeznaczonym dla członków programu Windows Insider. | Źródło: Blogs.Windows

W tym miejscu użytkownik może samodzielnie określić, czy system Windows ma dokonywać wyboru odpowiedniego GPU w sposób automatyczny, czy też dana aplikacja wykorzystywać ma kartę graficzną wybraną przez użytkownika. Jak widać, proces wyboru GPU wygląda w zasadzie identycznie jak w przypadku dedykowanych temu narzędzi od NVIDIA i AMD.

nvidia panel
Panel sterowania NVIDIA daje dostęp do wielu zaawansowanych ustawień karty graficznej. | Źródło: mat. własne

Czy zmiana była potrzebna? Z perspektywy zwykłego "usera" trudno mi ocenić, bowiem bardzo rzadko korzystałem z opisywanych tu ustawień w sterowniku graficznym. Wydaje się jednak, że wprowadzenie opisywanej opcji bezpośrednio w systemie znacząco uprości jej wyszukanie i korzystanie z niej. Być może w perspektywie integracja funkcji w Windowsie 10 doprowadzi do jej usunięcia ze sterowników AMD i NVIDIA?

Źródło: Blogs.Windows