Instalki.pl » Aktualności » Software » Emoji w nazwie pliku? Zobacz jak to zrobić w Windows 10
Środa, 12 Sierpień 2020 13:35, Wpisany przez Maksym Słomski
emoji jako nazwa pliku 3
Wiedziałeś, że się da?

Emotikony i emoji na stałe wpisały się już do naszej kultury. Trudno oprzeć się wrażeniu, że historia zatacza koło, a ludzkość coraz chętniej sięga po nowoczesną odmianę pisma piktograficznego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że sprawy zaszły już tak daleko, że emoji stosować można do nazywania plików w systemie Windows 10. Sami zobaczcie!

Emoji jako nazwa pliku


Wciąż nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, ale Microsoft zintegrował już dłuższy czas temu w swoim systemie panel ułatwiający wprowadzanie emoji i kaomoji. Naciśnijcie kombinację klawiszy Win + . (kropka) lub ; (średnik), aby go wywołać. O ile stosowanie podstawowych emotikonek jest znacznie szybsze bez pomocy panelu, to wstawianie słynnego Lenny Face'a jest znacznie łatwiejsze przy wykorzystaniu tego oto przybornika.

emoji
Przybornik z emoji w Windows 10. Korzystasz z niego od czasu do czasu? A może nie wiedziałeś, że istnieje? | Źródło: mat. własne

Co więc zrobić, aby emoji stanowiło nazwę pliku? To nic trudnego. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na plik, którego nazwę chcecie zmienić. Z listy wybierzcie opcję zmień nazwę. Kiedy pole podświetli się w taki sposób, iż możliwa będzie jego edycja, naciśnijcie kombinację klawiszy wywołującą przybornik z emoji. Teraz wystarczy wybrać interesujący Was obrazek i... gotowe!

emoji jako nazwa pliku 2
Emoji zamiast nazwy pliku. Niezbyt czytelne, prawda? | Źródło: mat. własne

Zdziwieni?

Wszystko to jest zasługą Unicode


Unicode obejmuje wszystkie znaki charakterystyczne dla wszystkich systemów pisma świata, współczesnych i starożytnych. Wśród znaków tych umieszczono także emoji. Zauważcie, że emoji w nazwach plików wyświetlane są nie jako kolorowe grafiki, a tekst. Podobnie dzieje się, gdy postanowicie wkleić kolorowe emoji do systemowego Notatnika lub programu Notepad++, którego polecam jako doskonałą alternatywę.

Oczywiście nazywanie plików poprzez emoji niesie ze sobą pewne ryzyko. Nie wszystkie aplikacje wspierają znaki Unicode, a więc nie wszystkie będą w stanie je poprawnie odczytać. Nie rozpoznaje ich na przykład klasyczny wiersz poleceń, ale Windows PowerShell i nowy Windows Terminal radzą sobie z nimi doskonale.

Źródło: mat. własny